
Biedronka azjatycka jest niezwykle podobna do naszej rodzimej. Biedronki azjatyckie (biedronki arlekinowe) Harmonia axyridis są średniej wielkości o bardzo zmiennym ubarwieniu - od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego. Ciało biedronki azjatyckiej jest owalne, wypukłe, o długości 5–8 mm, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki.
- Biedronka azjatycka jest zmienna w ubarwieniu. Teraz występują osobniki o barwie ciemnopomarańczowej lub czerwonej. Może być też czarna z czerwonymi kropkami albo żółta z czarnymi kropkami. Biedronka azjatycka może mieć od 0 do 23 kropek. Tuż za głową mają czarny rysunek w kształcie litery "M" - mówi prof. Jacek Twardowski z Katedry Ochrony Roślin na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny. Biedronki arlekinowe mogą być niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla alergików. Biedronki azjatyckie (arlekiny) gryzą! Odnotowano wiele przypadków ukąszeń ludzi przez biedronki azjatyckie. Owady te wydzielają płyny obronne, które mogą być szkodliwe dla oczu. Alergicy powinni być szczególnie ostrożni - po kontakcie z biedronkami azjatyckimi mogą pojawić się reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych.

Objawy nadwrażliwości po kontakcie z biedronkami azjatyckimi obejmują:
- alergiczne zapalenie spojówek,
-astmę,
-pokrzywkę,
- obrzęk naczynioruchowy.

Biedronki azjatyckie to w październiku prawdziwa inwazja w Polsce. Tysiące biedronek azjatyckich pojawia się na ścianach budynków i oknach, często wlatują do mieszkań. Masowo osiadają na ścianach i parapetach, trudno się ich pozbyć.