Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają rzeczy, które papież Benedykt XVI zapisał Bydgoszczy w testamencie. Będzie można je oglądać

mc
Charakterystyczne papieskie buty to jeden z eksponatów przekazanych Centrum Studiów Ratzingera, zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI. Benedykt XVI zapisał w testamencie wolę przekazania niektórych przedmiotów na rzecz bydgoskiego Centrum Studiów Ratzingera.
Charakterystyczne papieskie buty to jeden z eksponatów przekazanych Centrum Studiów Ratzingera, zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI. Benedykt XVI zapisał w testamencie wolę przekazania niektórych przedmiotów na rzecz bydgoskiego Centrum Studiów Ratzingera. Dariusz Bloch
Papieska stuła papieża Benedykta XVI, która trafiła do Bydgoszczy, to jedyny taki eksponat, a charakterystyczne czerwone buty papieskie to tyko jedna z dwóch takich par na świecie. Akcesoria zostały przekazane bydgoskiej diecezji przez Fundację Watykańską, zgodnie z wolą Josepha Ratzingera.

Pozyskanie przez bydgoską diecezję unikatowych pamiątek, rzeczy osobistych i związanych z posługą kapłańską było możliwe dzięki kontaktom z Fundacją Josepha Ratzingera. Tu szczególnie ważna jest działalność powołanego w Bydgoszczy, w 2012 roku Centrum Studiów Ratzingera. Powstało na mocy współpracy zarówno z Fundacją, jak i z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą.

To Cię może też zainteresować

- Papież wspominał często o Bydgoszczy, pytał, jak rozwija się centrum, dziękował za współpracę z KPSW, a obecnie Akademią Kujawsko-Pomorską - mówił bp. Krzysztof Włodarczyk podczas konferencji w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy.

W spotkaniu uczestniczyła również rektor akademii, dr Helena Czakowska.

Wśród eksponatów, które kilka dni temu trafiły do Bydgoszczy, a zostały zaprezentowane w czasie konferencji, znajdują się: stuła z herbem papieskim, ornat, mitra, palka, bielizna kielichowa i buty. Te ostatnie, charakterystyczne, czerwone to jedna z dwóch takich par na świecie. Natomiast, np. papieska stuła jest unikatem, to - jak mówi ks. dr hab. prof. KPSW Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera - jedyny taki egzemplarz na świecie.

Z testamentu papieża

– Stuła, jaką otrzymaliśmy, jest tą, którą najczęściej używał papież. Tak samo złoty ornat, w którym sprawował Msze św. w swoim klasztorze. Podobnie jest z mitrą, która jest znakiem władzy biskupiej. Symbolizuje ona krzyż, jaki nosił. Ostatnią rzeczą są znane buty - mówi ks. Kuciński. – powiedział ks. prof. AKP dr. hab. Mariusz Kuciński.

Do Bydgoszczy trafiła również mitra Benedykta XVI, symbol władzy papieskiej. O butach przekazanych bydgoskiej diecezji bp. Georg Gänswein, kierujący Fundacją Ratzingera powiedział - jak zaznacza ks. Kuciński - że "w tych butach papież niósł ewangelię na cały świat, a teraz wy macie te buty otrzymać i przynosić tę ewangelię do waszej części Europy".

Benedykt XVI zapisał w testamencie wolę przekazania tych przedmiotów na rzecz bydgoskiego Centrum Studiów Ratzingera.
Eksponaty będą prezentowane w muzeum diecezjalnym, które powstaje przy bydgoskiej katedrze. Możliwe, że eksponaty będą prezentowane już jesienią tego roku, ale tej informacji bp. Włodarczyk jeszcze nie potwierdza zaznaczając, że budynek, jako muzeum musi zostać wyposażony w system zabezpieczeń i spełnić szereg wymogów technicznych.

W tym samym miejscu miałby być również eksponowany skarb, który został odnaleziony parę lat temu, kiedy w katedrze trwał remont. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków historyczne monety trafiły do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego jako depozyt.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska