
Wietrzenie mieszkania jesienią i zimą
W sezonie zimowym należy wietrzyć mieszkanie szybko, ale intensywnie. Im dłużej otwarte będą okna, tym chłodniejsze staną się meble i ściany. Szybkie wietrzenie wymieni powietrze, ale nie wpłynie tak bardzo na ochłodzenie mieszkania. Lepiej nie zasłaniać kaloryfera ani okien w ciągu dnia - wpadające przez szyby słońce rozejdzie się po pomieszczeniu i podniesie nieco temperaturę a nie zostanie zatrzymane np. za zasłonami. Z kolei nocą warto zasłonić okna roletami czy grubymi zasłonami i firankami. Dzięki temu zimna szyba nie ochłodzi pokoju, zapobiegając zbędnym utratom ciepła.

Gniazdka w ścianach mogą przyczyniać się do strat ciepła w pomieszczeniach, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalnie nakładki, dzięki którym zimne powietrze nie będzie przedostawać się do domu. Kurz ogranicza rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu, dlatego kaloryfery należy regularnie odkurzać.

Ciepło można uzyskać z piekarnika - po skończonym pieczeniu warto pozostawić na dłuższy czas uchylone drzwiczki piekarnika, by ciepło wydostawało się na zewnątrz i ogrzało pomieszczenie. To dobry sposób zwłaszcza jeśli kuchnia jest połączona z salonem.

Kurz ogranicza rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu, dlatego kaloryfery należy regularnie odkurzać.