https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmienia się twarz w depresji. Oto, jak depresja wpływa na organizm

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Jak rozpoznać depresję? Często objawy tej choroby są widoczne... na twarzy! Pod wpływem stresu lub depresji stan cery może się bardzo zmienić. Przede wszystkim pogarsza się stan skóry. Sprawdź najważniejsze objawy depresji, które można zauważyć na twarzy.

Spis treści

Depresja - jak ją rozpoznać?

Depresja jest bardzo groźna i podstępna, dlatego tak ważna jest znajomość objawów i sygnałów, które mogą świadczyć o tej chorobie trwającej nieraz latami. Depresja może wpływać na cały organizm, powodować zmiany w mózgu, sercu, a nawet wyglądzie.

Z depresją zmaga się 350 milinów ludzi na całym świecie - tak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dane te dotyczą jednak osób zdiagnozowanych a wielu chorych decyduje się nie szukać pomocy lub po prostu nie zdaje sobie sprawy, że może cierpieć na depresję.

Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Osoby chore często ukrywają swoje uczucia, wydają się być zadowolone ze swojego życia, szczęśliwe i spełnione a w rzeczywistości - mogą bardzo cierpieć i ukrywać przed otoczeniem uczucie pustki, beznadziejności i głębokiego smutku. Część osób z depresją w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy.

Warto obserwować swoich bliskich, zwracać uwagę na zmiany w ich zachowaniu lub wyglądzie - może to ocalić zdrowie a nawet życie osoby pogrążonej w depresji.

Objawy depresji widoczne na twarzy

Stres, obniżenie nastroju i depresja mogą wpływać na wygląd twarzy. Przede wszystkim pogarsza się jej stan. Skóra staje się sucha, zaczerwieniona i podatna na uszkodzenia.

Nie jest łatwo rozpoznać depresję u siebie lub u kogoś. Choroba jest często maskowana innymi objawami, które mogą przypominać różne choroby. Istnieją jednak pewne ważne objawy, które pomagają rozpoznać depresję. Zdaniem lekarzy kluczowe znaczenie w leczeniu depresji ma wczesna interwencja a pierwszym krokiem jest rozpoznanie objawów ukrytej choroby.

Twarz szarzeje, staje się zmęczona, znużona i asymetryczna. Bardzo widoczne różnice między połowami twarzy mogą być spowodowane stanami depresyjnymi, obniżeniem nastroju, zaburzeniami emocjonalnymi na różnych płaszczyznach życia.

Nie jest tak, że osoba z depresją się nie uśmiecha, jednak wymuszony uśmiech zwykle jest asymetryczny, jeden kącik ust (najczęściej z lewej strony) zazwyczaj jest niżej. Sztuczna, nienaturalna mimika twarzy przyspiesza pojawianie się zmarszczek wokół ust i oczu oraz na czole.

Osoba cierpiąca na depresję może robić wrażenie zawieszonej, nieobecnej, patrzeć niewidzącym wzrokiem bez zainteresowania rzeczywistością - to bardzo poważne objawy choroby. Szczegóły przeczytaj w poniższej galerii.

Wpływ depresji na wygląd

Depresja może wpłynąć na nasz wygląd po wieloma względami, jednak mało kto wiąże pogorszenie się kondycji cery z problemami natury psychicznej.

U osób chorych możemy zauważyć przyrost masy ciała lub na odwrót – znaczną utratę wagi. Charakterystyczne jest odkładanie się tłuszczu zwłaszcza w okolicy twarzy, barków, szyi i pleców.

Odkładanie się tłuszczu w okolicy twarzy sprawia, że staje się ona bardziej okrągła. Twarz osoby z depresją bardzo często staje się wyjątkowo asymetryczna. Często asymetria ta dotyczy lewej strony. Możemy mieć do czynienia np. z opadającą powieką, kącikiem ust i brwią. Dodatkowo depresja i wynikające z niej objawy takie jak notoryczne zmęczenie, bezsenność powodują pogorszenie stanu naszej cery, która traci blask, pojawiają się cienie pod oczami oraz zmarszczki.

Za możliwe objawy depresji widoczne na skórze uważa się:

  • pogorszenie wyglądu i kondycji skóry;

  • utrata blasku;

  • worki i cienie pod oczami;

  • zaczerwienienie;

  • silny i uporczywy świąd;

  • nadmierne przesuszenie;

  • pieczenie;

  • podatność na uszkodzenia;

  • nadwrażliwość;

  • nadmierny łojotok;

  • podrażnienia;

  • różnego rodzaju wykwity skórne,

  • zmarszczki i obwisła skóra.

Możliwe jest także nasilenie zmian skórnych, np. łuszczycy, trądziku, atopowego zapalenia skóry oraz łysienia plackowatego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska