Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmieniały się trendy na rynku...tamponów i podpasek

Redakcja
Współczesna podpaska wielokrotnego użytku
Współczesna podpaska wielokrotnego użytku
Tampony, podkładki, gąbki, trawa...Co stosowały kobiety podczas menstruacji? Przez wiele wieków spychano je na margines życia społecznego. A o ich względy nie zabiegał również przemysł produkujący środki przeznaczone do higieny intymnej. To się dziś radykalnie zmieniło.

Arystoteles twierdził, że spojrzenie miesiączkującej kobiety w lustro powoduje znikanie jego blasku, może też stępić ostre narzędzia, a każda osoba, na którą spojrzy miesiączkująca kobieta - ulegnie zaczarowaniu. Uważał również, że gdy miesiączka występuje podczas zaćmienia księżyca, pobudza to do działania najgorsze rodzaje diabłów.

Przez wieki zmieniały się poglądy wskazujące na przyczynę miesiączkowania. Mustitamus utrzymywał, że Ewa po zjedzeniu zakazanego owocu nabrała „seksualnego” apetytu i omamiła prostaczka Adama, aby on także spożył ten afrodyzjak. Następstwem miał być pierwszy stosunek płciowy. Bóg zesłał na Ewę miesiączkę jako karę dla kobiet. Starożytni zakonnicy uważali, że miesiączka to symbol grzechu.

Tampony i trawa

Jak kobiety zabezpieczały się w okresie menstruacji? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością przez tysiąclecia stosowały one różnego rodzaju tampony, podkładki, gąbki, trawę i inne materiały. Dopiero przekazy pochodzące z XIX i XX wieku dostarczają wiarygodnych informacji na ten temat. W związku z rolą, jaką przypisywano płci żeńskiej i panującymi stereotypami kulturowymi, przez wiele wieków spychano kobiety na margines życia społecznego. O ich względy nie zabiegał również przemysł produkujący środki przeznaczone do higieny intymnej.

Około 1550 lat p.n.e. Egipcjanie pisali, że płótno opatrunkowe wprowadzone do pochwy może zapobiegać zajściu w ciążę. Czy jest to pierwszy opis tamponu? Może to oznaczać, że w tamtych czasach kobiety w okresie miesiączkowania stosowały tampony przygotowane z tkaniny.

Czytaj też: Kobieta - kowalem? Czemu nie?!

Zanim powszechne stały się podpaski jednorazowe, kobiety zmuszone były przygotowywać je samodzielnie. Zresztą nie stanowiło to odstępstwa od zwyczajów obowiązujących w XIX i na początku XX wieku - kobiety należące do klasy średniej same szyły bieliznę dla siebie. Odbiegała ona jednak swym kształtem od noszonej współcześnie.

Majtki najczęściej miały kształt dwóch rur, które wciągało się na nogi. Były one połączone w pasie, lecz otwarte w okolicy krocza, na odcinku od brzucha aż po pośladki. W tamtych czasach kobiety w Europie i Ameryce mogły nabyć szereg praktycznych poradników, w których dokładnie omawiano różne zagadnienia związane z codziennymi obowiązkami domowymi oraz udzielano praktycznych porad dotyczących wszystkich aspektów codziennego życia. Poradniki te cieszyły się dużą popularnością do czasu powszechnego wprowadzenia na rynek wyrobów jednorazowych i nowych technik pakowania, które zrewolucjonizowały życie.

Podpaski jednorazowe

W Niemczech pierwszą firmą, której udało się wprowadzić na rynek podpaski jednorazowe była firma Hartmann Mulpa. Miało to miejsce około roku 1890. Dziesięć lat później pojawiła się na rynku ze swymi wyrobami Camelia, która produkuje i sprzedaje podpaski do dzisiaj.

W 1896 roku w USA firma Johnson and Johnson wyprodukowała po raz pierwszy specjalne ręczniki (Listers Towels), jednak spotkała się ze zbyt silnym oporem ze strony wydawców, by szeroko reklamować swój towar. Pierwsze reklamy podpasek w USA, firmy Curads, która obecnie produkuje bandaże, zamieszczono na stronach magazynu Vogue w 1920 roku. Kobiety po raz pierwszy mogły kupić jednorazowe podpaski produkowane przez firmę Kotex dopiero w 1921 roku, firma ta wytwarza podpaski do chwili obecnej.

Czytaj też: Jacek Santorski: Polski przedsiębiorca jest kobietą! W biznesie konkurencja ma wymiar płciowy!

Stopniowo w latach 20-tych i 30-tych obecnego stulecia (XX w.) podpaski wielokrotnego użytku zostały zastąpione przez podpaski jednorazowe. W wirtualnym Muzeum Menstruacji znajduje się najstarszy z istniejących na świecie egzemplarz podpaski wielokrotnego użytku. Prawdopodobnie wyprodukowała ją w XIX wieku znana norweska firma Molnlycke. Do czasu wprowadzenia podpasek jednorazowych, na przełomie XIX i XX wieku (około 1890 roku), podpaski materiałowe były jedynym dostępnym środkiem higienicznym. We Włoszech podpaski wielokrotnego użytku miały wymiary 28 x 61 cm.

Podpaski z haftem

Przed użyciem składano je na trzy części, często takie podpaski miały wyhaftowane w rogu inicjały swej właścicielki. Rozmiary ich mogą nieco zaskoczyć współczesnego czytelnika, ale gdy porówna się je z rozmiarami pierwszych jednorazowych podpasek firmy Kotex - długich na 56 cm i szerokich na 9 cm - nie powinno to nas dziwić zważywszy na fakt, że często miały one dodatkowo miejsce na materiał wypełniający.

Współczesne podpaski są zdecydowanie mniejsze i cieńsze, a to za sprawą bardziej chłonnego materiału, z którego są wykonane i doskonalszego kształtu dopasowanego do anatomii okolicy krocza.

Współczesne podpaski różnią się od tych, którymi posługiwały się nasze babki i prababki. W ciągu zaledwie ostatnich kilku kilkunastu lat podpaski przeszły istną rewolucję polegającą na zmianie materiału, z którego są wykonywane, wielkości, chłonności. Zyskały też tę zaletę, że raz przyklejone do bielizny nie zmieniają swego położenia podczas chodzenia.

 

 źródło: seksualnosc-kobiet.pl

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska