Od stycznia minimalne wynagrodzenie wzrośnie z 2800 zł do 3010 zł brutto. To o 7,1% więcej niż w 2021 r. oraz 51,4% prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
48 proc. firm zamierza na początku przyszłego roku podnieść płace, przy czym połowa deklaruje wzrosty wynagrodzeń na poziomie od 2 do 7 proc. O wyższych podwyżkach, które mogą zrekompensować wzrost kosztów życia, mówi jedynie co 4. pracodawca planujący większe wypłaty - wynika z najnowszej, 44. edycji badania "Plany pracodawców" Instytutu Badawczego Randstad i Gfk Polonia, na które powołuje się portal dlahandlu.pl.
O wyższej pensji będzie, w pierwszej kolejności decydować inflacja, natomiast drugi powód to zasady wprowadzone wraz z Nowym Ładem. Autorzy badania "Plany pracodawców" piszą, że część pracowników skorzysta na tych rozwiązaniach, m.in. poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku czy "ulgę dla klasy średniej". Jednak niektórzy (głównie zatrudnieni na stanowiskach menadżerskich czy wysokospecjalistycznych) będą realnie zarabiać mniej.
Taka będzie płaca minimalna i zmieniona innym po Nowym Ładzie - wyliczenia
Płaca minimalna jak co roku uległa zmianie. Po raz kolejny wzrasta, tym razem o 210 złotych. Czyli najniższym wynagrodzeniem dla osób zatrudnionych na pełnym etacie na umowie o pracę będzie 3010 złotych brutto. To jednak niejedyna podwyżka, która czeka pracowników w 2022 roku! Wielu z nich skorzysta także zwolnieniu z podatku w ramach nowego programu rządowego Polski Ład. Sprawdźcie, kto najwięcej zyska - wyliczenia w poniższej galerii.
