MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taka jest minimalna emerytura 2024. Tyle netto ZUS musi przelewać teraz na konta emerytów

MS, S
W 2024 roku minimalna emerytura odnotowała wzrost o 192,52 zł brutto, co jest efektem waloryzacji przeprowadzonej w marcu. To ważne, ponieważ od wysokości minimalnej emerytury zależą również inne świadczenia emerytalne wypłacane przez ZUS. Szczegóły na kolejnych slajdach.
W 2024 roku minimalna emerytura odnotowała wzrost o 192,52 zł brutto, co jest efektem waloryzacji przeprowadzonej w marcu. To ważne, ponieważ od wysokości minimalnej emerytury zależą również inne świadczenia emerytalne wypłacane przez ZUS. Szczegóły na kolejnych slajdach. archiwum Polska Press
W 2024 roku emeryci w Polsce doświadczyli znaczącej podwyżki swoich świadczeń, w tym emerytury minimalnej. Ta zmiana finansowa ma bezpośredni wpływ na życie wielu osób, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jakie są obecne stawki emerytury minimalnej netto, jakie inne świadczenia są z nią powiązane oraz jakie przyszłe zmiany mogą wpłynąć na emerytury w Polsce.

Emerytura minimalna w 2024 roku - ile wynosi?

W marcu 2024 roku przeprowadzona została waloryzacja emerytur, które wzrosły o 12,12%. Ten wzrost był bezpośrednio związany z wysoką inflacją, która miała miejsce w roku 2023. W rezultacie, minimalna emerytura brutto wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł, co oznacza wzrost o 192,52 zł. Po odliczeniu podatków i składek, emerytura minimalna netto osiągnęła wartość około 1620,65 zł. Szczegółowe wyliczenia i informacje o dodatkach do emerytury minimalnej poznasz w poniższej galerii.

To znacząca zmiana dla emerytów w Polsce, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów utrzymania. Podwyżka ta jest odzwierciedleniem próby dostosowania świadczeń do realiów ekonomicznych, choć wiele osób zastanawia się, czy te zmiany będą trwałe.

Czy to koniec dużych podwyżek emerytur?

Warto zauważyć, że 2024 rok nie był pierwszym, kiedy obserwowaliśmy dwucyfrową waloryzację emerytur. Taka sytuacja miała miejsce również w poprzednich latach, głównie z powodu wysokiej inflacji. Jednak eksperci sugerują, że możemy być świadkami końca tak znaczących podwyżek.

To oznacza, że emeryci mogą nie doświadczyć tak dużych wzrostów swoich świadczeń w najbliższych latach. Rząd w przeszłości stosował różne metody waloryzacji, premiując osoby z najniższymi świadczeniami, ale w tym roku zdecydowano się na jedynie waloryzację procentową.

Emerytura minimalna a inne świadczenia

Minimalna emerytura ma również wpływ na inne świadczenia, takie jak trzynastka i czternastka, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W 2024 roku, emeryci mogą liczyć jeszcze na wypłatę czternastej emerytury, która jest gwarantowana ustawowo. Wartość tego dodatkowego świadczenia zazwyczaj odpowiada wysokości minimalnej emerytury, choć rząd ma możliwość podjęcia decyzji o jej zwiększeniu.

Podwyżka minimalnej emerytury pociąga za sobą również wzrost innych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Przykładowo, "matczyna emerytura", którą otrzymuje ponad 58 tys. osób, wynosi teraz maksymalnie 1780,96 zł brutto - równowartość gwarantowanej minimalnej emerytury.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, informuje o wzroście dodatków:
- 1 marca podwyższona została również cała lista dodatków, które wypłaca ZUS. Najczęściej wypłacany przez zakład dodatek pielęgnacyjny wzrósł z kwoty 294,39 zł do 330,07 zł.

Podobne podwyżki dotyczą dodatku kombatanckiego oraz renty inwalidy wojennego, co pokazuje, że zmiany w minimalnej emeryturze mają szeroki wpływ na cały system świadczeń społecznych.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska