Wszystko przez rekordową inflację w całej Unii Europejskiej - ta jest bowiem wyższa niż założył rząd. GUS poinformował, że w sierpniu 2021 w ujęciu rocznym sięgnęła ona 5,4 procent. Wysoki wzrost cen będzie musiał zostać zrekompensowany w waloryzacji świadczeń. Niedoszacowane wskaźniki inflacji wymuszą na rządzie ponowne wyliczenia budżetu.
Taka ma być rekordowa waloryzacja emerytur 2022 - przykładowe wyliczenia
Rada Polityki Pieniężnej przygotowała nowe prognozy, o których oficjalnie poinformował Narodowy Bank Polski. To nowe fakty po propozycji rządu dotyczące waloryzacji emerytur 2022. Wiele wskazuje, że waloryzacja wyniesie więcej, niż planowane wcześniej 4%.
Biorąc pod uwagę najniższą i najwyższą prognozowaną przez NBP i RPP inflację za rok 2021 oraz przyjmując, że realny wzrost cen będzie taki sam jak ostatni. Waloryzacja tym samym przekroczy 4 proc. i wyniesie od 4,14 do 4,74 proc.
W poniższej galerii prezentujemy wyliczenia podwyżek emerytur według najmniejszej i największej propozycji Rady Polityki Pieniężnej. Zyskają wszyscy - ci, którzy mają niskie, ale i bardzo wysokie emerytury.
Trzeba pamiętać, że bardzo możliwe, że poza waloryzacją, wprowadzone mogą zostać też emerytury bez podatku. Dzięki temu świadczenia na kontach mogą być większe
