Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Taki ma być nowy wiek emerytalny po wyborach. Emerytury pomostowe pewne, a co ze stażowymi?

S
Wideo
od 16 lat
W 2024 roku dojdzie do sporych zmian w emeryturach. Niektórzy te zmiany nazywają nowym wiekiem emerytalnym, ale dla chętnych i wybranych grup społecznych. Przygotowaliśmy zaktualizowane informacje dotyczące nowych rozwiązań w wieku emerytalnym dla niektórych grup obecnie jeszcze pracujących. Mowa tu o emeryturach stażowych i emeryturach pomostowych. Co wiemy o tych zmianach po wyborach parlamentarnych?

Co ważne, nikt nie zamierza zwiększać wieku emerytalnego. Wręcz przeciwnie, część Polaków będzie mogła przejść na emeryturę wcześniej, ale czy wszystkie założenia rządu PiS zostaną wprowadzone?

Wiek emerytalny był przedmiotem dyskusji. Rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na zmniejszenie wieku emerytalnego dla wszystkich - dla kobiet to ukończenie 60. roku życia, a dla mężczyzn – 65. roku życia. Jeśli dojdzie do zmiany władzy to te przepisy mają pozostać. Choć, to właśnie rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w przeszłości powiększyli wiek emerytalny w Polsce.

Co dalej ze zmianami w wieku emerytalnym dla chętnych?

Jest jednak grupa osób, która chciałaby pracować nawet krócej - szczególnie te osoby o złym stanie zdrowia, czy pracujące w trudnych warunkach. Dla nich od początku 2024 czekają nowe regulacje prawne. Pewne są już bowiem emerytury pomostowe, bo sprawa trafiła już do Sejmu i ustawa została podpisana przez prezydenta. Emerytury stażowe były obietnicą PiS w zakończonych wyborach. I wprowadzenie jest więc niepewne, a o wszystkim będzie decydować nowy rząd.

Emerytura Pomostowa 2024 - nowy wiek emerytalny dla chętnych i przedstawicieli niektórych zawodów

Projekt PiS zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, a przepisy wprowadzone zostaną w życie od początku 2024 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem już 16 sierpnia nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych.

Co to w zasadzie są emerytury pomostowe? To świadczenia okresowe, które przysługują do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Tego typu rodzaj emerytury skierowany jest do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których - wraz z wiekiem - bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.

Dzięki emeryturom pomostowym przedstawiciele niektórych zawodów będą mogli przejść na emeryturę nieco szybciej. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.

Emerytury stażowe 2024 - wyliczenia. Ile mogą wynosić emerytury stażowe?

PiS obiecywał w kampanii, że zdecyduje się na wprowadzenie także emerytur stażowych od 2024 roku. Sprawa wprowadzenia emerytur stażowych, teraz po wyborach, jest nieco bardziej skomplikowana.

Emerytury stażowe to była bowiem obietnica Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencje, w przypadku kolejnej kadencji rządów PiS. Temat nie trafił jeszcze pod głosowanie w Sejmie, więc PiS potrzebować będzie głosów przedstawicieli innych partii, aby sprawa została doprowadzona do końca. Nie znamy jeszcze decyzji w tej sprawie chociażby Platformy Obywatelskiej czy przedstawicieli Trzeciej Drogi. Na rozwiązanie sprawy emerytur stażowych będziemy więc musieli jeszcze trochę poczekać.

Osoby, które skorzystają z ewentualnie prowadzonych emerytur stażowych powinny mieć jednak świadomość, że ich świadczenie będzie niższe niż gdyby dopracowali do normalnego wieku emerytalnego. Przejście na emeryturę stażową ma być bowiem możliwością, a nie koniecznością!

Emerytura stażowa według projektu PiS miałaby przysługiwać po 38 latach okresów składkowych dla kobiet i 43 latach dla mężczyzn. Wysokość świadczenia emerytury stażowej będzie uzależnione od zgromadzonych składek na koncie emerytalnym. Przykładowe wyliczenia prezentujemy w powyższej infografice.

Waloryzacja emerytur 2024 - kwoty będą rekordowe

Emerytów czeka też kolejna waloryzacja emerytur w 2024 roku. Ona również ma być rekordowo wysoka - prognozowany wskaźnik to 12,3 proc.

Okazało się, że sprawa nie jest jeszcze w pełni jasna. Wybory nie mają żadnego wpływu na waloryzację procentową, ale ma na nią wpływ spadająca inflacja.

Waloryzacja procentowa na pewno będzie od marca 2024 roku, ale nie znamy jej oficjalnej wysokości. Inflacja bowiem spada i emerytury mogą zostać zwaloryzowane o niższy wskaźnik. Nowy rząd jednak będzie mógł także wykorzystać wyższy wskaźnik 12,3 proc., bo te pieniądze zostały zapisane w przyszłorocznym budżecie. Będzie musiał podjąć odpowiednie decyzje w lutym 2024 roku.

Nie wiemy, czy nowy Sejm przyjmie jednak także waloryzację kwotową. Waloryzacja kwotowa dotyczy emerytów z najniższymi świadczeniami, który otrzymają konkretną kwotę podwyżki - np. 200 złotych.

Jakich emerytur mogą się zatem spodziewać emeryci w 2024 roku? Zobacz w poniższej galerii wyliczenia - taka ma być waloryzacja emerytur 2024 przy wskaźniku 12,3%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska