Straszewo. Pierwsze takie halowe zawody w Polsce
Na czym to polega?
- Halowe zawody według regulaminu CTIF są popularne w wielu krajach Europy - mówi dh Stanisław Lewandowski, naczelnik straszewskiej OSP. - Postanowiliśmy je zainaugurować w Polsce.
CTIF powstał w 1900 roku i obecnie zrzesza 48 państw. Skrót CTIF jest skrótem starej francuskiej nazwy Comité Technique International de Prévention du Feu. Dziś używa się tego skrótu dla Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów. Według jego regulaminu organizuje się co 4 lata zawody strażackie, zwane Olimpiadami Pożarniczymi oraz wiele zawodów lokalnych, przygotowujących do rozmaitych mistrzostw i olimpiady.
Dotychczas zawody wg regulaminu CTIF organizowano tylko na boiskach i stadionach, podczas gdy w wielu krajach organizowane są także w halach. Pierwsze takie zawody pod dachem dla drużyn młodzieżowych postanowili zorganizować druhowie z OSP w Straszewie.
Wygrała ekipa z Lubelskiego
Przyjechały drużyny OSP z województw: pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Pomorze i Kujawy reprezentowali młodzi straszewianie. Rywalizowano w sali konferencyjnej remizy. Emocji było wiele.
Zadaniem pięcioosobowych drużyn było rozwinięcie linii ssawnej na czas. Liczyła się precyzja i zręczność. Czasy takiego rozwinięcia wahały się od 30 do ponad 40 sekund. Ale jurorzy oceniali także precyzję wykonanego zadania. Drużyny wykonywały to zadanie dwukrotnie.
Wygrała OSP z Parczewa (woj. lubelskie). Drugie miejsce zajęła OSP z Drohiczyna (woj.podlaskie), a trzecie - gospodarze - OSP w Straszewie, czwarte - OSP Luzino (woj. pomorskie), piąte - OSP Skuły (woj. mazowieckie).
Rywalizowały tylko młodzieżowe drużyny męskie, ale straszewianki z drużyny młodzieżowej OSP poza konkursem pokazały, że nie są gorsze.
- To pierwsze mistrzostwa Polski według regulaminu CTIF, które - mam taką nadzieję - zainaugurują cykl takich rywalizacji w Polsce. - powiedział nam druh Lech Szmyt, prezes Miejskiego Związku OSP w Bydgoszczy i członek Zarządu Głównego ZOSP.
Zawody otworzył Ryszard Borowski, wójt gm. Koneck, a zamknął Piotr Marciniak, prezes Zarządu Powiatowego OSP. Rywalizacji przyglądał się st. bryg.Kubik, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej i wielu widzów
Czytaj e-wydanie »