Spis treści
W obiegu mamy banknoty wprowadzone w 1995 roku. W 2014 roku do obiegu trafiła banknoty w odświeżonej szacie graficznej. Oba rodzaje banknotów są pełnowartościowymi środkami płatniczymi. Aktualnie możemy posługiwać się banknotami o nominałach: 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych.
Przeczytaj: W ten sposób sprawdzisz czy banknot nie jest fałszywy. Zdradzimy Wam sprawdzone triki
Uszkodzone banknoty, niezależnie od serii, przestają być uznawane za środek płatniczy i nie można ich używać do dokonywania transakcji. Z tego względu bardzo ważne jest, aby w przypadku posiadania zniszczonych banknotów, bezzwłocznie dokonać ich wymiany.
Uszkodzone pieniądze wymienimy bezpłatnie, a obowiązek ciąży na osobie, która banknot uszkodziła. To właśnie dlatego sprzedawca w sklepie może odmówić przyjęcia takich pieniędzy.
Wymiana pieniędzy w 2025 roku
W 2025 roku, podobnie jak w latach poprzednich, istnieje możliwość wymiany uszkodzonych banknotów. W tej kwestii przepisy nie uległy zmianie. Procedura wymiany uszkodzonych pieniędzy jest niezbędna, aby utrzymać wartość i funkcjonalność polskiej waluty w obiegu. Znajomość tych zasad pozwala na właściwe postępowanie z uszkodzonymi banknotami i uniknięcie strat finansowych.
Zobacz też
Pamiętajmy jednak o prawidłowym przechowywaniu pieniędzy, aby nie narażać ich na uszkodzenia. Zbyt duże uszkodzenia banknotu spowodują, że stracimy pieniądze.
Gdzie można wymienić pieniądze?
Pieniądze możemy wymienić w kasie dowolnego banku. Warto jednak wiedzieć, że bank przyjmie banknoty czy monety co, do których nie ma wątpliwości, czyli zwykle z niewielkimi uszkodzeniami. W przypadku dużych uszkodzeń w kasie banku pomogą wysłać je do NBP, bo w takiej sytuacji banknoty wymienić trzeba w oddziale Narodowego Banku Polskiego.
Pieniądze można też wysłać pocztą na adres: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa, z dopiskiem: „DES – wymiana”. Pocztą możemy wysłać kwoty do 2 tys. złotych łącznie.
Kiedy pieniądze tracą też wartość?
Zniszczone pieniądze można wymienić w dowolnej kasie banku czy oddziale Narodowego Banku Polskiego. Jednak nie zawsze dostaniemy za nie 100% wartości. W galerii poniżej wyjaśniamy, kiedy pieniądze stracą nie tylko ważność ale i wartość:
