
Abonament jest opłatą obowiązkową. Jeśli posiadamy w domu telewizor z dostępem do kanałów, między innymi satelitarnych to musimy płacić comiesięczną opłatę. Oczywiście są wyjątki. Jest kilka grup, które są ustawowo zwolnione z opłaty abonamentowej mimo, iż posiadają w domu odbiornik radiowo-telewizyjny.
Czy trzeba płacić abonament? Czy grozi nam kara za niepłacenie abonamentu? Czy dług może się przedawnić? Odpowiedzi na pytania i najważniejsze informacje dotyczące abonamentu RTV znajdziecie w na kolejnych zdjęciach >>>>>

1 lipca w życie weszło nowe rozporządzenie uzbrajające Urząd Skarbowy w kolejną broń przeciwko osobom niepłacącym abonamentu radiowo-telewizyjnego. Urzędnicy będą mogli wystawiać wnioski w sprawie egzekucji długów i tytułów wykonawczych drogą elektroniczną. Ma to znacznie usprawnić i przyspieszyć zajmowanie kont posiadaczy telewizorów, którzy nic sobie nie robią z obowiązku opłacania abonamentu.

Jeśli dostaniemy wezwanie do zapłaty, musimy zapłacić zaległą opłatę. Jest szansa rozłożenia długu na raty, lub zwrócenie się z prośbą o umorzenie zaległości, ze względu na trudną sytuację finansową.

Jeżeli nie uregulujemy należności po otrzymaniu wezwania, urząd skarbowy ma kilka możliwości, by ściągnąć z nas odpowiednią kwotę. Może ją pozyskać bezpośrednio:
- z naszego rachunku bankowego,
- z pensji,
- emerytury,
- z nadpłaty podatku dochodowego
- poprzez komornika.