Czarcie miotły w lasach w Polsce
Czarcia miotła to rodzaj potworności roślin objawiający się powstaniem wyrośla będącego gęstym skupieniem silnie rozgałęzionych, nienormalnie rozwiniętych pędów płonnych. Czarcie miotły występują na drzewach i krzewach – zarówno liściastych, jak i iglastych. Na jednym drzewie czy krzewie może występować więcej niż jedna. Obserwowano przypadek, gdy na jednej jodle było ich kilkadziesiąt. Czarcie miotły są długoletnie, u jodły na przykład żyją nawet 20 lat. Powstają wskutek zahamowania rozwoju pędu głównego i patologicznego rozwoju wszystkich pąków bocznych.
- Ani czary, ani magia, ani miotła. W naszej leśnej pracy czarcie miotły widzimy stosunkowo często. Jednak o takich wymiarach jak w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra zdarzają się bardzo rzadko. Widzieliście kiedyś coś takiego w lesie? - czytamy na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.
Przyczynami powstawania czarcich mioteł są najczęściej bakterie, wirusy lub mutacje. W wyniku tego zostaje zahamowany rozwój pędu głównego i rozpoczyna się ponadnormatywny rozwój wszystkich pędów bocznych. Czarcie miotły mogą występować na krzewach i drzewach zarówno liściastych, jak i iglastych. Są długoletnie i może być ich nawet po kilka na jednym drzewie - wyjaśniają Lasy Państwowe na Facebooku.
- Zaobserwowano, że część drzewek powstałych z nasion zebranych z szyszek z czarcich mioteł, wykazuje dziedziczność mutacji. Z tego faktu korzystają szkółki roślin ozdobnych, otrzymując nowe odmiany roślin, które później możecie znaleźć w swoich ogrodach - dodają Lasy Państwowe.
Wyjątkowa czarcia miotła wyrosła na sośnie w leśnictwie Leśny Dworek. - Może to rekord świata? - pytają leśnicy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.
