Zmiany w emeryturach w ostatnich miesiącach - wypowiedzi polityków

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, który będzie znacznie wyższy niż przewidywano. Zgodnie z wrześniowymi założeniami rządu wskaźnik ten miał plasować się na poziomie 4,89%. Inflacja plasuje się jednak na poziomie blisko 8 proc. a to oznacza, że wpłynie również na wysokość wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. To już pewne - od 1 marca świadczenia emerytalne wzrosną o 7 procent.
Przypomnijmy, że waloryzacja to nie jedyna korzyść, jaką mają odczuć seniorzy w 2022 roku. W tzw. Polskim Ładzie zapisano także wprowadzenie emerytur bez podatku. Dzięki temu dla większości emerytur świadczenie to wzrosło już od stycznia 2022.
Podwyżki oznaczają, że od 1 marca najniższa emerytura w Polsce wyniesie ponad 1,2 tys. zł. To – podkreślił premier Mateusz Morawiecki – o ponad 60 proc. większe świadczenie od najniższych emerytur z 2015 roku. Z ust Mateusza Morawieckiego padły także obietnice wypłaty tzw. 14. emerytury, która miała być świadczeniem jednorazowym.
Taka ma być waloryzacja emerytur 2022 i nie tylko - lista
O szczegółach czytaj w poniższej galerii. W niej także wyliczenia waloryzacji emerytur według obecnie proponowanego wskaźnika.