MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie mają być zasady nowego abonamentu RTV. Nowa obowiązkowa opłata, czyli składka audiowizualna

S, WIXAD, MAV
Trwają prace nad nową opłatą, ale to kwestia zmian w prawie w najbliższych latach. Na kolejnych slajdach prezentujemy, ile będzie trzeba płacić w przyszłym roku.
Trwają prace nad nową opłatą, ale to kwestia zmian w prawie w najbliższych latach. Na kolejnych slajdach prezentujemy, ile będzie trzeba płacić w przyszłym roku. Pixabay
Zmiany w systemie opłat za korzystanie z mediów publicznych są na horyzoncie. Obecny model abonamentu RTV, obciążający posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych, ma zostać zastąpiony nową opłatą audiowizualną. Ta zmiana, mająca na celu uproszczenie procesu płatności i wprowadzenie ulg dla wybranych grup społecznych, może jednak oznaczać wyższe obciążenia finansowe dla wielu użytkowników.

Aktualne koszty abonamentu RTV

Dzisiejsze stawki abonamentu RTV nie należą do najniższych. Miesięczna opłata za użytkowanie radioodbiorników to 8,70 zł, a za posiadanie zarówno radioodbiorników, jak i telewizorów - 27,30 zł. Istnieje możliwość skorzystania z rocznej opcji płatności, która oferuje 10-procentowy rabat, co pozwala na nieco niższe roczne obciążenie, wynoszące 327,60 zł.

Jednak nawet przy tych stawkach, wiele osób stara się unikać płacenia abonamentu, co prowadzi do problemów z ściągalnością opłat. Zmiana systemu na nową opłatę audiowizualną ma na celu nie tylko uproszczenie, ale i zwiększenie efektywności poboru opłat.

Zasady nowej opłaty audiowizualnej

Nowa propozycja opłaty audiowizualnej zakłada stałą miesięczną stawkę około 8-9 zł od każdej dorosłej osoby rozliczającej się z fiskusem, niezależnie od tego, czy posiada ona odbiorniki radiowe czy telewizyjne. W przypadku rodziny składającej się z czterech osób, miesięczny koszt wynosiłby około 36 zł, co rocznie przekłada się na 432 zł.

To oznacza, że dla wielu osób zmiana ta będzie wiązać się z wyższymi opłatami, zwłaszcza dla tych, którzy nie korzystają z tradycyjnych mediów, a jedynie z internetu. Brak jest również informacji na temat różnicowania stawek w zależności od posiadanych urządzeń, co może budzić kontrowersje. Zapowiedzi te wskazują na zdecydowane działania w celu zwiększenia ściągalności opłat.

Kto zostanie zwolniony z nowej opłaty?
Mimo planowanych zmian, niektóre grupy społeczne nadal będą mogły liczyć na zwolnienia. Do osób, które nie będą musiały płacić nowej opłaty, należą:

  • osoby powyżej 75. roku życia,
  • osoby, które nie ukończyły 26 lat,
  • pewne grupy osób niepełnosprawnych,
  • kombatanci,
  • osoby o statusie bezrobotnego,
  • osoby pobierające wynagrodzenie w wysokości minimalnej krajowej lub niższe.

Tyle wyniesie abonament RTV w 2025 roku

Trwają prace nad nową opłatą, a tymczasem. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Stawki prezentujemy w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska