Wiele osób, w okresie zimowym zaczyna zauważać w swoim domu niewielkie muszki. Po ich zobaczeniu pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, to że są to popularne “owocówki”, czyli wywilżna karłowata. Zdaje się wówczas zgadzać niemal wszystko, ponieważ mają one niewielki rozmiar, a i w okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszych domach pojawia się sporo owoców.
Niewielkie muszki w domu – jak sobie z nimi radzić?
Kiedy zauważymy pierwsze “owocówki” zazwyczaj podejmujemy próby ich zwalczenia. W tym celu wykorzystujemy sposoby, które owszem są skuteczne, pod warunkiem, że mamy do czynienia faktycznie z owocówkami. Jednak w wielu przypadkach, owadem który nas trapi nie jest wywilżna karłowata, a dobrze znana ogrodnikom ziemiórka.
Czym jest ziemiórka, jak powstaje, i jak sobie z nią poradzić. Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższej galerii.
- Ziemiórki to potoczne określenie niektórych gatunków muchówek, które są zwykle związane z glebą lub środowiskiem o podwyższonej wilgotności. Są to owady o małych rozmiarach, często spotykane w pobliżu roślinności lub w miejscach wilgotnych.
- Larwy ziemiórek często żyją w glebie, żywiąc się resztkami organicznymi. Dorosłe owady mogą być ważnymi ogniskami utrzymania równowagi ekosystemu, uczestnicząc w rozkładzie materii organicznej.
- Ziemiórki mogą pełnić istotną rolę w ekosystemach, uczestnicząc w procesie rozkładu materii organicznej, nawożeniu gleby oraz będąc pożywieniem dla innych organizmów. Jednocześnie mogą stanowić istotny element w łańcuchu pokarmowym.
