
Niemal połowę wszystkich zgonów na świecie powodują dwie przyczyny – choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory złośliwe. Niewydolność krążenia jest diagnozowana każdego roku u ponad dwustu tysięcy Polaków!
Niewydolność krążenia to stan, w którym do narządów nie dociera wystarczająca ilość krwi zaopatrzonej w tlen. Słabe krążenie krwi może oznaczać problemy z sercem. Nieleczona niewydolność krążenia może doprowadzić do poważnych powikłań. Ostra niewydolność krążenia jest stanem zagrożenia życia.
Poznaj znaki ostrzegawcze, na które trzeba uważać. Oto najważniejsze sygnały, że możesz mieć niewydolność krążenia >>>>>

MROWIENIE PRZYPOMINAJĄCE UKŁUCIA SZPILEK I IGIEŁ
Gdy krążenie jest osłabione, często można poczuć mrowienie, zwłaszcza w kończynach. Dzieje się tak, ponieważ krew nie dociera do danego obszaru w ilościach odpowiednich do ich odżywienia. Mrowienie przypominające delikatne ukłucia szpilek czy igiełek najczęściej występuje w dłoniach i stopach.

ZIMNE DŁONIE I STOPY
Krew przenosi ciepło i substancje odżywcze do wszystkich obszarów naszego ciała. Osłabione krążenie powoduje, że dłonie i stopy są zimniejsze niż reszta ciała, ponieważ nie ma wystarczającego przepływu ciepłej krwi do tych obszarów.

OBRZĘK
Najczęściej obrzęki obserwuje się w dłoniach, kostkach i stopach. Kiedy krew nie może krążyć w danym obszarze lub z niego wypływać, może to spowodować obrzęk. Wraz ze wzrostem obrzęk wywiera nacisk na naczynia krwionośne, zmuszając płyny z naczyń krwionośnych do wpływania do otaczających tkanek, powiększając obrzęk.
Obrzęki na nogach początkowo pojawiają się wokół kostek, następnie – w miarę postępu choroby – wędrują wyżej, nawet sięgając stawów kolanowych.