
Prawa i obowiązki uczniów określane są w statutach szkoły. Dzieci i młodzież powinny tych zasad przestrzegać. Okazuje się, że w szkołach w Polsce nadal zdarzają się kary i zachowania, które nie są zgodne z prawem.
Czy pełnoletni uczeń może napisać sobie usprawiedliwienie albo zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego? Co może, a czego nie może robić pełnoletni uczeń w szkole? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne.
Zobacz teraz na kolejnych slajdach naszej galerii, jakie prawa mają pełnoletni uczniowie i do czego nie ma prawa nauczyciel >>>>>

Czy pełnoletni uczeń może sam napisać sobie usprawiedliwienie? Tak. Szkoła nie ma prawa mu tego zabronić, nawet w momencie, gdy taki zapis widnieje w statucie.
W statutach szkolnych można czasem znaleźć wymóg, by 18-letniego ucznia usprawiedliwiał rodzic, co wzbudza duże kontrowersje. Okazuje się, że zapis taki nie jest zgodny z prawem.

Prawo do samodzielnego napisania sobie usprawiedliwienia daje Kodeks Cywilny, zgodnie z którym osoba, która ukończyła 18. rok życia, ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc sama odpowiada za swoje czyny, może podpisywać umowy itd. Może też prosić o usprawiedliwienie swojej nieobecności w szkole, bo ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje nauczyciel.

Pełnoletni uczeń może też samodzielnie prosić o zwolnienie z zajęć WF-u usprawiedliwić swoją niedyspozycję na zajęciach wychowania fizycznego. Jednocześnie ani rodzic, ani uczeń nie mają prawa do wystawienia rocznego zwolnienia z wychowania fizycznego. Udziela go dyrektor szkoły na podstawie opinii lekarza pierwszego kontaktu.