Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie prawa ma pełnoletni uczeń. Czy może sam usprawiedliwić nieobecność w szkole? To mówią przepisy

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Prawa i obowiązki uczniów określane są w statutach szkoły. Dzieci i młodzież powinny tych zasad przestrzegać. Okazuje się, że w szkołach w Polsce nadal zdarzają się kary i zachowania, które nie są zgodne z prawem. Czy pełnoletni uczeń może napisać sobie usprawiedliwienie albo zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego? Co może, a czego nie może robić pełnoletni uczeń w szkole? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne. Zobacz teraz na kolejnych slajdach naszej galerii, jakie prawa mają pełnoletni uczniowie i do czego nie ma prawa nauczyciel >>>>>
Prawa i obowiązki uczniów określane są w statutach szkoły. Dzieci i młodzież powinny tych zasad przestrzegać. Okazuje się, że w szkołach w Polsce nadal zdarzają się kary i zachowania, które nie są zgodne z prawem. Czy pełnoletni uczeń może napisać sobie usprawiedliwienie albo zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego? Co może, a czego nie może robić pełnoletni uczeń w szkole? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne. Zobacz teraz na kolejnych slajdach naszej galerii, jakie prawa mają pełnoletni uczniowie i do czego nie ma prawa nauczyciel >>>>>Marzena Bugala-Astaszow
Okazuje się, że w szkołach w Polsce nadal zdarzają się kary i zachowania, które nie są zgodne z prawem. Czy pełnoletni uczeń może napisać sobie usprawiedliwienie albo zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego? Co może, a czego nie może robić pełnoletni uczeń w szkole? Zobaczcie, co na ten temat mówi prawo.

Takie prawa ma pełnoletni uczeń

Prawa i obowiązki uczniów określane są w statutach szkoły. Kwestie dotyczące właściwego zachowania wobec nauczycieli i pracowników szkoły a także stosownego ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. Statut jest informacją publiczną i powinien być jawny. Nad statutem szkoły stoją akty nadrzędne, w tym Prawo oświatowe czy - najważniejszy - Konstytucja RP. Przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają na przykład wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Z art. 99 ustawy o Prawie oświatowym wynika, że szkoła nie może regulować niczego poza ubiorem uczniów w szkole.

Czytaj także: Te szkolne kary są teraz niezgodne z prawem. Czy nauczyciel może kazać zmyć makijaż?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde dziecko, które ukończyło 7 lat, aż do osiągnięcia pełnoletności, objęte jest obowiązkiem szkolnym. To oznacza, że obecność lub nieobecność ucznia w szkole nie jest indywidualną sprawą dziecka i jego rodziców. Uczeń musi chodzić do szkoły (bądź realizować obowiązek szkolny w ramach edukacji domowej), a odpowiedzialni za dopilnowanie tego obowiązku są rodzice lub opiekunowie prawni dziecka.

Nauczyciele odnotowują w dzienniku nieobecności uczniów w szkole. Nieusprawiedliwione nieobecności mogą wpłynąć między innymi na obniżenie oceny z zachowania. Uczeń, który ma nieobecności na ponad 50 proc. lekcji (nawet te usprawiedliwione), może nie otrzymać promocji do następnej klasy. Jeśli liczba nieobecności stanie się dla szkoły niepokojąca, rodzice zwykle są proszeni o wyjaśnienie. Lekceważenie obowiązku szkolnego dziecka może mieć także skutki prawne - wagarującym uczniem zainteresuje się kurator a na rodziców może zostać nałożona grzywna.

Czy pełnoletni uczeń może napisać sobie usprawiedliwienie? Kto może usprawiedliwić nieobecność ucznia w szkole?

W statutach szkolnych można czasem znaleźć wymóg, by 18-letniego ucznia usprawiedliwiał rodzic, co wzbudza duże kontrowersje.

W polskim systemie szkolnictwa usprawiedliwienie nieobecności ucznia na lekcjach może być dokonane przez jego rodziców lub opiekunów prawnych, a także przez samego ucznia, jeśli jest pełnoletni. Co ciekawe, nie istnieje przepis, zgodnie z którym szkoła mogłaby się domagać usprawiedliwienia nieobecności ucznia od lekarza.

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, każda szkoła w swoim statucie indywidualnie ustala sposób usprawiedliwiania nieobecności ucznia - chodzi o takie kwestie, jak formy usprawiedliwienia czy termin, w jakim powinno ono zostać dostarczone do szkoły.

Takie prawa ma pełnoletni uczeń - zobacz

Czy pełnoletni uczeń może sam napisać sobie usprawiedliwienie? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne a przepisy mówią jasno, w jaki sposób może postąpić nauczyciel i jakie prawa ma pełnoletni uczeń.

Okazuje się, że zdarza się, iż w statutach szkoły stosowane są zapisy, które są niezgodne z prawem. Zobacz teraz w naszej galerii, jakie prawa mają pełnoletni uczniowie i do czego nie ma prawa nauczyciel:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska