https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie rzeczy nie tylko w kreskówkach. Sowy są w stanie obracać głowę o pełne 360 stopni?

Justyna Madan
Opracowanie:
Czy obracanie głowy o 360 stopni jest możliwe? Sowy to niesamowite stworzenia!
Czy obracanie głowy o 360 stopni jest możliwe? Sowy to niesamowite stworzenia! pixabay.com
Naukowcy twierdzą, że ptasia szyja odgrywa tę samą rolę, co ramię u człowieka, a ewolucja mobilności głowy u ptaków służyła różnym celom. Analiza szkieletów i mięśni szyi sów dowodzi, że te zwierzęta powinny bez przeszkód obrócić głowę o 360 stopni – wyniki badania opisano w „Journal od Morphology”.

Spis treści

Naukowcy za przykład podali czaplę siwą, która może bez trudu bardzo mocno wyginać szyję dzięki specjalnej budowie kręgów. W przypadku sów wyjątkowo duży zakres obrotu szyją umożliwia dyskretne przesiadywanie na gałęzi i rozglądanie się za ofiarą.

Czy sowa potrafi obracać głowę o 360 stopni?

Wiadomo, że żywe sowy obracają głowy w obie strony w płaszczyźnie poziomej o co najmniej 270 stopni, co stanowi trzy czwarte pełnego obrotu. Jednocześnie stwierdzono u nich specyficzne adaptacje strukturalne, które zapobiegają uszkodzeniom nerwów szyi i naczyń krwionośnych podczas obracania głowy.

Wiadomo również, że sowy odwracają głowę w płaszczyźnie pionowej, ale takie ruchy nie zostały jeszcze w ogóle zbadane, więc ich zakres jest nieznany.

Michael Habib z Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles (USA) wykonał badanie na martwych sowach, by sprawdzić poziomy zakres ruchu głowy. Szukał odpowiedzi na pytanie, czy z anatomicznego punktu widzenia istnieje coś, co ograniczyło by taki ruch. Odpowiedź brzmi: „nie”.

Naukowiec twierdzi, że podczas pełnego obrotu głową, nerwy biegnące wzdłuż szyi mogą ulec uszkodzeniu, co może sprawić, że sowa nie będzie w stanie latać przez kilka dni, dopóki nerwy się nie zregenerują. „Nerwy nie lubią rozciągania” – podkreśla naukowiec.

Innego zdania jest badaczka Aleksandra Panyutina z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu, która twierdzi, że szyja sowy jest jeszcze bardziej elastyczna, niż się do tej pory wydawało naukowcom. Jej zdaniem nerwy są tak umiejscowione w szyi sów, że nie ulegają rozciąganiu podczas nawet bardzo dużego zakresu ruchów głową.

Sowy to niezwykle ciekawe stworzenia

Istnieje około 200 gatunków sów, z czego w Polsce występuje tylko 13.

Oczy sowy umieszczone są z przodu głowy, a nie jak u większości ptaków po bokach. Ich oczy są praktycznie nieruchome, a wszystko przez to, że u sów pomiędzy gałką oczną a oczodołem nie ma mięśni.

- Sowy zdecydowanie nie wyróżniają się inteligencją na tle innych ptaków, są znacznie mniej bystre i mają mniejsze mózgi niż papugi, krukowate czy dzierzby - mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska