
Takie są wymiary i okresy ochronne ryb w Polsce w 2022 roku. Wędkując w wodach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wielu przepisów. Jednymi z nich są wymiary i okresy ochronne ryb. Kiedy i jakich ryb nie wolno łowić, a kiedy jest to dozwolone?
Podczas wędkowania należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym i wydanych na jej podstawie rozporządzeń. Wędkarzy łowiących ryby w wodach PZW dodatkowo obowiązują postanowienia zawarte w Regulaminie amatorskiego połowu ryb PZW. Najważniejsze punkty tego regulaminu, w tym okresy i wymiary ochronne ryb podajemy na kolejnych stronach ----->

Wymiar ochronny jest określony przepisami prawa. Jest to długość ryby od czubka pyszczka do najdalszego punktu na płetwie ogonowej. Ryby poszczególnego gatunku, które są poniżej określonego wymiaru muszą być wypuszczone do wody.
----->

Na wodach, które należą do Polskiego Związku Wędkarskiego wymiar i okres ochronny ryb jest określany w zezwoleniach, jakie otrzymują wędkarze, i które są wydawane w poszczególnych okręgach. W niektórych miejscach wymiary i okres ochronny mogą się zatem różnić.
------>

Obowiązują następujące wymiary ochronne ryb :
- boleń do 40 cm
- brzana karpacka do 20 cm
- brzanka do 20 cm
- brzana do 40 cm
- certa do 30 cm
- głowacica do 70 cm
- jaź do 25 cm
- jelec do 15 cm
- karp do 30 cm / nie dotyczy rzek/
- kleń do 25 cm
- lin do 25 cm
- lipień do 30 cm
- łosoś do 35 cm
- rozpiór do 25 cm
- sandacz do 45 cm
- sapa do 25 cm
- sieja do 35 cm
- sielawa do 18 cm
- sum do 70 cm
- szczupak do 45 cm
- świnka do 25 cm
- troć do 35 cm
- troć jeziorowa do 50 cm
- węgorz do 40 cm
- wzdręga do 15 cm
----->