
Narodziny dziecka to zawsze wielka radość, ale i procedury, które trzeba dopełnić. Chodzi o zgłoszenie nowego obywatela w urzędzie stanu cywilnego. Wyjaśniamy, jak rejestracja noworodka wygląda w praktyce - szczegóły na kolejnych slajdach galerii.

Rejestracji dziecka dokonuje jego matka lub ojciec dziecka, o ile mają ukończone 16 lat i nie zostali pozbawieni zdolności do czynności prawnych. Jeśli są młodsi bądź nie posiadają zdolności do czynności prawnych, to zgłoszeniem noworodka zajmuje się tzw. przedstawiciel ustawowy, czyli np. rodzic matki noworodka

Nie tylko małżeństwa mogą zgłosić narodziny dziecka. Zgłoszenia należy dokonać również w sytuacji, gdy rodzice noworodka żyją w związku nieformalnym i nastąpiło uznanie ojcostwa w USC, ale też w przypadku, gdy ojciec dziecka pozostaje nieznany.

Idąc do USC, trzeba mieć dokument tożsamości, czyli dowód osobisty, ewentualnie paszport. Kierownik czy pracownik USC przygotuje protokół, zawierający dane dziecka oraz jego rodziców. Podpisać go musi rodzic noworodka i kierownik USC.
Rodzic dostanie jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, a jeśli maluch otrzymał także PESEL, to zgłaszający otrzyma dodatkowo powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i jeszcze potwierdzenie zameldowania dziecka, o ile dziecko od razu dostało meldunek.