Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię
Rejestracja noworodka to obowiązek jego rodziców bądź opiekunów prawnych. Kierownik urzędu stanu cywilnego zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże rodzicom (rodzicowi) jego numer PESEL i je zamelduje pod wskazanym przez zgłaszających adresem.
Procedura rejestracji noworodka opiera się o przepisy. To przede wszystkim Ustawa z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego. Sprawę załatwia się w swoim urzędzie stanu cywilnego.
Najpierw potrzebna jest karta urodzenia dziecka. Wystawia ją upoważniona do tego osoba, która odebrała poród, najczęściej lekarz albo położna. Po wystawieniu karty urodzenia, przekaże ją do USC. W ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia należy zarejestrować noworodka w tymże USC.
Uwaga! Jeśli rodzic nie zgłosi się do urzędu w ciągu wspomnianych 3 tygodni, to kierownik USC sam wybierze imię dla dziecka i zarejestruje jego urodzenie. Ma do tego prawo, gdyż takie są przepisy. Zrobi to na podstawie karty urodzenia.
Tak wygląda krok po kroku rejestracja noworodka w USC –lista
Narodziny dziecka to zawsze wielka radość, ale i procedury, które trzeba dopełnić. Chodzi o zgłoszenie nowego obywatela w urzędzie stanu cywilnego. Wyjaśniamy, jak rejestracja noworodka wygląda w praktyce - szczegóły w poniższej galerii.
