
Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Każdego roku tę chorobę diagnozuje się u około 18 000 Polaków. Pierwsze objawy raka jelita grubego nie są charakterystyczne i łatwo je pomylić z objawami innych chorób - zatruciem pokarmowym, hemoroidami, alergiami pokarmowymi, życiem w stresie. Objawy raka jelita grubego przez wiele lat mogą nie być specjalnie dokuczliwe, nowotwór ten rozwija się bowiem bardzo powoli. Objawy raka okrężnicy mogą się pojawić dopiero, gdy choroba jest już mocno zaawansowana.
Jakie są zatem pierwsze objawy raka jelita grubego i co powinno niepokoić? Na jakie niepokojące symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę? Zobacz teraz w naszej galerii.

Ból brzucha, wzdęcia i nudności
Tym objawom mogą też towarzyszyć skurcze jelit, uczucie niepełnego wypróżnienia i dyskomfort w jamie brzusznej. Takie objawy często są bagatelizowane i kojarzone z niewłaściwą dietą, niestrawnością lub nietolerancją pokarmową, a także wiązane z dolegliwościami wynikającymi z problemów z pęcherzykiem żółciowym lub z wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Zmiana rytmu wypróżnień
To jedna z najczęstszych dolegliwości, na jakie skarżą się pacjenci chorujący na raka jelita grubego. Chorzy muszą częściej korzystać z toalety, mimo że nie zmienili diety ani trybu życia.

Nawracające biegunki lub zaparcia
Chorzy często skarżą się na dokuczliwe zatwardzenia albo biegunki. Szczególnie niepokojące powinny być te z oddawaniem dużej ilości gazów. Jeśli objaw ten utrzymuje się przez wiele tygodni, należy pilnie zgłosić się na wizytę u lekarza. Objawy te mogą być związane z postępującym zwężaniem światła jelita i zmniejszeniem jego drożności.