
Rak jelita grubego - wczesne objawy
Rak jelita grubego pod względem częstotliwości występowania to trzeci najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn, a drugi u kobiet. Bardzo ważne jest, by jak najwcześniej wykryć chorobę i podjąć leczenie.
W przypadku raka jelita grubego objawem alarmowym jest obecność ciemnoczerwonej krwi w stolcu, masywne krwawienie z odbytnicy oraz wyczuwalny guz w jamie brzusznej. Jednak wczesne objawy można pomylić z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Zobacz, jakie są wczesne objawy raka jelita grubego. Tych objawów nie można lekceważyć ▶

Ból brzucha, wzdęcia i nudności
Bóle brzucha występują w 44 proc. przypadków zachorowań na raka jelita grubego. Tym objawom mogą też towarzyszyć skurcze jelit i dyskomfort w jamie brzusznej. Chorzy często bagatelizują te objawy, sądząc że wynikają one z niewłaściwej diety, niestrawności lub nietolerancji pokarmowej.

Zmiana rytmu wypróżnień
To jedna z najczęstszych dolegliwości - występuje w 43 proc. przypadków zachorowań na raka jelita grubego. Chorzy muszą częściej korzystać z toalety, mimo że nie zmienili diety ani trybu życia. Tym objawom może też towarzyszyć uczucie niepełnego wypróżnienia.

Duża utrata wagi, zwłaszcza bez widocznej przyczyny
Utrata masy ciała występuje w 6 proc. przypadków zachorowań na raka jelita grubego. Ten objaw powinien wzbudzić szczególny niepokój, gdy u chorego nie występują dodatkowo dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zwłaszcza nieuzasadnione i szybkie chudnięcie to mocny sygnał alarmowy.