
Z jednym pozwoleniem można na razie łowić rybki w obwodach rybackich udostępnionych przez kilku dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, w tym w Bydgoszczy. Wystarczy zapłacić 250 złotych.
Trzeba pamiętać jednak, że łowiska Polskiego Związku Wędkarskiego rządzą się według dotychczasowych zasad. Jakie są zasady nowego programu - zobacz na kolejnych slajdach naszej galerii.

Realizację tego projektu, który nazwano „Nasze Łowiska”, powierzono Departamentowi Rybactwa w „Wodach Polskich”, które ma generalnie sprawić, że wędkowanie będzie przyjemnym hobby, a nie spełnianiem przestarzałych wymogów.
Możliwość posiadania jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całego kraju w ramach projektu "Nasze Łowiska" wprowadziło od 1 stycznia 2022 roku zarządzenie prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.
Taka możliwość dotyczy tylko obwodów, których rybackim użytkownikiem są właśnie „Wody Polskie”. Te zapewniają, iż w najbliższym czasie wędkarzom udostępnionych zostanie kilkanaście dodatkowych obwodów.

W „Wodach Polskich” powstał Departament Rybactwa, którego zadaniem jest zreformowanie gospodarki rybackiej na wodach publicznych.
- Wędkarstwo jest formą bezpiecznego spędzania wolnego czasu i zasadniczą częścią turystyki, szczególnie ważnej dla ludzi w dobie ograniczeń związanych z epidemią. Program, który przygotowaliśmy razem z „Wodami Polskimi” ma na celu uproszczenie zasad wędkowania oraz pozyskiwania wymaganych zezwoleń, a także obniżkę opłat - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Prezes „Wód Polskich” Przemysław Daca stwierdził natomiast: - Obecne działania są według wędkarzy niewystarczające. Często dochodzi do sytuacji, że na danym akwenie nie da się złapać żadnej ryby. Chcemy to zmienić, zarybienia muszą być efektywne. Mamy ośrodek zarybieniowy w Świnnej Porębie, jeden z najnowocześniejszych w Europie.