
Zatem od 1 stycznia 2022 roku pracujący emeryci i renciści pobierający świadczenia przyznane na starych zasadach, mogą tylko raz w roku, a nie jak wcześniej co kwartał, złożyć wniosek o przeliczenie dopracowanego stażu, doliczając wyłącznie okresy składkowe.

Przeliczenie świadczeń przyznanych na starych i nowych zasadach jest także możliwe po ustaniu ubezpieczenia, czyli np. rozwiązaniu umowy o pracę.
Od tego roku uchylono przepisy, które umożliwiały ponowne obliczenie wysokości emerytury lub renty z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu świadczenia z zastosowaniem nowej kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu złożenia wniosku o przeliczenie.

Od stycznia 2022 roku zmieniły się także zasady zawieszania renty socjalnej. Obecnie stosowane są te same zasady, co w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jeśli przychód będzie wyższy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie przekroczy 130 proc. tej kwoty (obecnie 7155,90 zł), będzie przysługiwać część renty socjalnej. Zawieszenie renty nastąpi dopiero, gdy przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zmiana jest korzystna również dla osób, których wypłaty za pracę z kilku miesięcy są kumulowane lub którzy pracują tylko przez część roku, ponieważ mogą być rozliczani z przychodu z każdego miesiąca osobno, ale też z łącznego przychodu z całego roku.