
Pryszczarek porzeczkowiec pędowy - zasiedlane i uszkadzane są głównie pędy jednoroczne, sporadycznie dwuletnie. Na korze pędów widoczne są ciemniejsze przebarwienia, spękania, zapadanie się kory i zrakowacenia będące skutkiem żerowania larw. Stopniowo tkanki wokół uszkodzonych miejsc czernieją i zamierają.

Pryszczarek porzeczkowiak liściowy - uszkodzone liście na wierzchołkach pędów. Larwy pryszczarka żerują na górnej stronie najmłodszych, rozwijających się liści porzeczki. Wydzielają substancję enzymatyczne, które powodują zwijanie się liści. Blaszka liściowa jest krucha i łatwo rozrywa się podczas rozwijania.

Pryszczarek porzeczkowiak kwiatowy - uszkodzone pąki kwiatowe najłatwiej zauważyć tuż przed kwitnieniem i w czasie kwitnienia porzeczki. Pąki te nie rozwijają się, są bardzo nabrzmiałe, znacznie większe od zdrowych, mają kolor żółtawo-pomarańczowy, a wewnątrz można znaleźć kilka larw pryszczarka.

Muszka plamoskrzydła - na skórce owocu, po złożeniu jaja, widoczne jest niewielkie zranienie - nakłucie pokładełkiem samicy a nad powierzchnią owocu wystają dwie białe rurki oddechowe jaj. Powoduje to zapadanie się skórki i stopniowe gnicie owoców, w których żerują larwy i żywią się miąższem owoców.