
Owocnice porzeczkowa i agrestowa - uszkadza zawiązki owoców porzeczki. Początkowo nie różnią się one od zdrowych. Później te z larwami bardziej się rozrastają, są żebrowane, zniekształcone, wybarwiają się wcześniej niż owoce zdrowe. Wyrośnięte larwy wygryzają zwykle tuż przy szypułce okrągły otwór wyjściowy, średnicy około 1 mm i opuszczają owoc. Uszkodzone owoce opadają przed zbiorem.

Krzywik porzeczkowiaczek - wczesną wiosną, na początku wegetacji, pąki nie rozwijają się. Wnętrze pąków jest wyjedzone i pozostają tylko łuski zewnętrzne. Wewnątrz pąków, głównie wierzchołkowych, żerują gąsienice. W późniejszym okresie gąsienice żerują u nasady rozet liściowo-kwiatowych, które stopniowo więdną i zamierają. Owoce uszkodzone przez młode gąsienice wcześniej wybarwiają się i opadają.

Brzęczak porzeczkowy – larwy żerują na liściach rośliny, zjadają blaszkę, często pozostawiają tylko nerwy główne liścia. Pozbawione liści krzewy dają niewielki plon, gorszej jakości i są mniej, od zdrowych, odporne na mróz.

Piłecznica agrestowa - larwy żerują na liściach, zjadają ich tkankę, podobnie jak larwy brzęczaka porzeczkowego. Przy masowym występowaniu larw może dojść do gołożeru i ogołocenia rośliny z liści. Osłabione rośliny słabo plonują i są podatne na przemarzanie.