
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 444 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymał się jeden.
Zobaczcie, co zmieni się w waloryzacji emerytur. Szczegóły i wyliczenia na kolejnych slajdach >>>

Sejm przyjął nowelizacje ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Zgodnie z nią wzrośnie emerytura minimalna, a waloryzacja w 2023 roku będzie kwotowo-procentowa. Co to oznacza dla wszystkich emerytów i rencistów?
Zgodnie z ustawą emerytura minimalna wzrośnie do 1588,44 złotych brutto. Niektórych seniorów czeka podwyżka na poziomie 250 złotych brutto. Inni natomiast otrzymają podwyżkę zgodną ze wskaźnikiem waloryzacji.
Emerytury osób, które nie mają gwarancji wysokości najniższej emerytury (nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn), zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.

Do 3046,29 zł podwyższona zostanie miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.
Z kolei do 2157,80 zł podwyższony zostanie miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, który uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Waloryzacji będzie zastosowana również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających.
Jakie mogą być stawki emerytur w 2023 roku? Zobacz przypuszczalne wzrosty według obecnie proponowanych wskaźników. Szczegóły na kolejnych stronach ---->
