https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiwat Solec! Miasto hucznie uczciło swoje 700-lecie. Jubileuszowe uroczystości trwały trzy dni

Maja Stankiewicz
Książę Przemysł wraz ze świtą przejechał konno ulicami Solca pozdrawiając mieszkańców grodu
Książę Przemysł wraz ze świtą przejechał konno ulicami Solca pozdrawiając mieszkańców grodu Maja Stankiewicz
Na 700-urodziny zjechał do Solca sam książę Przemysł. To on nadał grodowi nad Wisłą prawa miejskie. Wraz z orszakiem przejechał konno ulicami miasteczka. Ale atrakcji było dużo więcej.

Solec Kujawski do urodzin szykował się od miesięcy. Przygotowywano zagadki historyczne, organizowano konkursy o Solcu i wycieczki „Śladami księcia Przemysła”. Ale główne uroczystości zaplanowano na maj. Dlaczego?

- W przywileju lokacyjnym Solca nie ma daty dziennej, dlatego uznaliśmy, że najlepszym momentem do oficjalnej inauguracji obchodów będzie święto patrona miasta – św. Stanisława – tłumaczą pracownicy Muzeum Solca im. księcia Przemysła.

Uroczystą mszę św. z okazji 700-lecia odprawił w kościele pw. św. Stanisława BiM ks. bp Krzysztof Włodarczyk. Był też koncert chóru kameralnego. Wcześniej w Muzeum Solca otwarta została jubileuszowa wystawa pt. „700-lat Solca Kujawskiego. Miasto i jego mieszkańcy”.

Orszakiem przez miasto

Największe emocje wzbudzał jednak Festyn św. Stanisława i przyjazd do miasta księcia Przemysła. Wielu solecczan także przywdziało na tę chwilę stroje z epoki. Przy dźwiękach muzyki dawnej wszyscy przeszli ulicami miasteczka ze Skweru dr. Jordana na rynek. Po drodze dołączył do nich konno książę Przemysł ze wspaniałym orszakiem. W rolę księcia wcielił się Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.

- To doświadczony rekonstruktor, uczestnik kilku inscenizacji bitwy pod Grunwaldem – informuje Łukasz Wojtecki, pracownik Muzeum Solca.

To Cię może również zainteresować

To ta placówka wraz z Urzędem Miasta Solec była głównym organizatorem wydarzenia. Choć Soleckie Centrum Kultury także przygotowało niespodzianki dla mieszkańców. W namiocie SCK chętni pasowani byli na rycerzy, mogli też narysować herb, a tuż za orszakiem księcia Przemysła kroczyła ulicami Solca reprezentacja Klubu Młodych Jeźdźców Hobby Horse z SCK.

- Ludzie tutaj dobrzy, pracowici i uczciwi. Takie wieści mnie doszły. Dlatego waszym prośbom stanie się zadość - oznajmił na rynku książę Przemysł podkreślając, że nadanie praw miejskich to dopiero początek. Gród może teraz czerpać korzyści z młynów, jatek i handlu co pozwoli na rozwój. I Solec rozwija się już 700-lat.

- Pragniemy by rycerze ku waszej uciesze i mojej satysfakcji potykali się na prawdziwe miecze. Przywieźliśmy też do was muzyków, którzy na scenie wystąpią i do zabawy zachęcać będą. Mamy też konie, można do nich podejść. A my obok sceny obozem staniemy – informował zgromadzonych książę Przemysł.

Jak przed wiekami

Na stoiskach rozstawionych na rynku nabyć można było m. in. średniowieczne dania np. zbrojne żebro z kapłańskiego kotła czy gniotki czeladnicze ręką białogłowy toczone. Goście z Wioski Ginących Zawodów w Koronowie pokazywali dawne rzemiosła. - Jest powroźnik, bednarz, zielarka, kowal – wyliczał Tomasz Poraziński, który sam kręcił kołem garncarskim. - Bywamy tutaj od kilku lat, bo Solec ma duże tradycje garncarskie – wyjaśniał pan Tomasz.

Nie zabrakło też na rynku pojedynków rycerskich i tańców średniowiecznych. Pięknie grali na dawnych instrumentach i opowiadali o nich muzycy z zespołu Huskarl, który do Solca przyjechał z Wielkopolski.

Skąd wzięła się nazwa Solec? – dociekał książę Przemysł.

– Hipotez jest kilka. Pierwsza związana jest z solą czyli Solec jako miejsce handlu solą, która w średniowieczu była bardzo drogim towarem. Druga hipoteza wskazuje na stare wyrazy jak sołek czy sułek. To magazyn, miejsce gdzie przechowywano cenne przedmioty. Drugi człon nazwy naszego miasta dodany został w roku pańskim 1924 – wyjaśniał władcy, a przy okazji także solecczanom Łukasz Wojtecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska