Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiej operacji jeszcze w Kujawsko-Pomorskiem nie było

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
W zabiegu będzie uczestniczyło czterech lekarzy.
W zabiegu będzie uczestniczyło czterech lekarzy. Joanna Urbaniec/zdjęcie ilustracyjne
Takiej operacji jeszcze w Kujawsko-Pomorskiem nie było. Po świętach lekarze z Torunia wszczepią tytanową protezę z drukarki laserowej.

Do pierwszej w regionie operacji przygotowują się specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, z oddziału ortopedyczno-urazowego. Zabieg zostanie przeprowadzony 29 grudnia.

Pacjentką będzie 43-letnia kobieta, która w przeszłości przeszła już kilka operacji. - Warunki miejscowe stawu biodrowego, ze względu na duże ubytki i wrodzone deformacje kostne, nie pozwalają na wszczepienie dostępnych na rynku standardowych implantów - wyjaśnia Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy WSZ.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Implant dla pacjentki toruńskiej lecznicy został specjalnie zamówiony i indywidualnie wykonany w jednej z niemieckich firm współpracujących z oddziałem ortopedyczno-urazowym. Wcześniej u chorej wykonano tomografię komputerową oraz zdjęcia pomiarowe miednicy.

Tytanowy implant, który będzie wszczepiony za niespełna tydzień, został wyprodukowany w technologii 3D, przy zastosowaniu drukarki laserowej. - W Polsce nie ma producenta takich implantów. Firma, która go dla nas wydrukowała, robi także protezy stosowane w zabiegach onkologicznych - mówi dr Tomasz Mas, który 29 grudnia stanie przy stole operacyjnym.

W zabiegu będzie uczestniczyło czterech lekarzy, w tym dr hab. n. med. Daniel Kotrych z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu w Szczecinie. - Ma duże doświadczenie w tego typu operacjach - informuje rzecznik prasowy szpitala na Bielanach.

Zabieg sfinansuje NFZ. Wiadomo, że tytanowy implant z drukarki 3D, wyprodukowany na indywidualne zamówienie, jest droższy od standardowej protezy. - Szpital na tej operacji na pewno nie zarobi. Jednak ten zabieg jest szansą dla wielu chorych, którzy muszą mieć implanty dobierane indywidualnie. Jeśli cena protez spadnie, będzie szansa na zoperowanie większej liczby osób - mówi dr Mas.

Tymczasem od nowego roku zaczną obowiązywać nowe, obniżone (w stosunku do obecnie obowiązujących w NFZ) taryfy dla części świadczeń gwarantowanych w ortopedii i traumatologii ruchu.

Tak zwany pakiet ortopedyczny ma sprawić, że kolejki na operacje wszczepienia stawu kolanowego i biodrowego skrócą się do trzech miesięcy (w pilnych przypadkach) i do pół roku w przypadkach stabilnych.

Teraz w 11 szpitalach w regionie, w których przeprowadza się zabiegi wszczepienia protezy stawu kolanowego i biodrowego, czeka ponad 11 tys. pacjentów. Najbardziej odległy termin to rok 2024 (szpital w Świeciu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska