Do końca 2022 roku środki na finansowanie staży podyplomowych dla lekarzy i lekarzy dentystów przekazywało Ministerstwo Zdrowia, natomiast aktualnie zadanie to realizuje Wojewoda.
W czwartek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego podpisali umowę na ten cel. Odbyło się to w obecności Agnieszki Lisek-Charkiewicz dyrektor departamentu Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego oraz dr Doroty Doktór dyrektor Wydziału Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Pieniądze dla 230 lekarzy stażystów
- To jest bardzo znaczący dzień dla naszego województwa. Mówimy o tej wrażliwej sferze ochrony zdrowia, jaką jest brak lekarzy - powiedział Wicewojewoda Piotr Hemmerling. - 230 lekarzy, młodych, zdolnych, nowych fachowców, który będą mogli skorzystać z tego rozwiązania, to dla naszego województwa znacząca wielkość. Cieszymy się bardzo, że możemy przy tym zadaniu współpracować z samorządem województwa i razem z marszałkiem je realizować. Jestem głęboko przekonany, że środki zostaną właściwie rozdysponowane, z pożytkiem dla mieszkańców regionu.
Umowa opiewa na 29 157 000 zł. Pieniądze umożliwią zrefundowanie kosztów staży podyplomowych dla lekarzy i lekarzy dentystów w podmiotach leczniczych na Kujawach i Pomorzu.
Potrzeba lekarzy geriatrów
- Lekarze, którzy odebrali dyplom dopiero rozpoczynają swoją przygodę z praktyczną nauką - mówił z kolei marszałek Całbecki. - Mamy doskonałe warunki do tego, aby tych lekcji udzielić, ponieważ zarówno kliniki, jak i szpitale wojewódzkie oraz powiatowe, świadczą usługi na najwyższym poziomie. I tam na pewno przyszli adepci znajdą doskonałe warunki kształcenia i nabiorą wiedzy praktycznej. Kwestia staży to zawsze temat bardzo wyczekiwany, ponieważ lekarzy wciąż ubywa, a szczególnie lekarzy specjalistów w zakresie interny i geriatrii.
- Jest duży problem z dziedzinami, które nie cieszą się popularnością, jeśli chodzi o wybór wśród młodych ludzi, a są one potrzebne, choćby ze względu na zmiany demograficzne, jakie dzieją się na naszych oczach - podkreśla Dorota Doktór.
- Społeczeństwo się starzeje i specjalizacje dotyczące osób starszych będą musiały być rozwijane. Interna, geriatria, chirurgia, to jedne z dziedzin, które spędzają nam sen z powiek. Mam nadzieję, że staż to będzie taki okres, kiedy będzie można kogoś „zarazić” do takiej, a nie innej dziedziny medycyny. Bardzo liczymy na to, że odejdą na bok kalkulacje związane z nakładem pracy, przyszłymi zarodkami, a bardziej do głosu dojdzie pasja. Ten staż jest tak naprawdę po to, aby młody lekarz mógł podjąć decyzję kim chce być w przyszłości. My pacjenci też chcielibyśmy mieć lekarzy, którzy wierzą w to, co robią.
Szkolenia z profilaktyki onkologicznej i leczenia bólu
Studenci kończący studia zobowiązani są do zdania egzaminu, na podstawie którego mogą się ubiegać o staż. Staż podyplomowy absolwenta studiów na kierunku lekarskim trwa 13 miesięcy. W trakcie stażu, młodzi lekarze mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności i poznania zasad pracy w podmiotach leczniczych. Ponadto, odbywają wiele specjalistycznych szkoleń pod nadzorem lekarzy specjalistów, aby w przyszłości móc tej podstawie podjąć decyzję, jaką specjalizację wybiorą.
W programie przewidziano szkolenia m.in. z profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego i bioetyki, zdrowia publicznego i profilaktyki dotyczącej szczepień ochronnych, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym, przeciwdziałania wypaleniu zawodowego, transfuzjologii klinicznej, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń, w szczególności HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, diagnostyki i leczenia HCV i ratownictwa medycznego
