https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tania energia jądrowa to mit. Stawiajmy na wodę, słońce i wiatr

Rozmawiała Katarzyna Hejna
Energia z odnawialnych źródeł (OZE) jest bezpieczniejsza - dowodzi Radosław Sawicki: - Elektrownia w Żarnowcu leży na pasie wstrząsów sejsmicznych.
Energia z odnawialnych źródeł (OZE) jest bezpieczniejsza - dowodzi Radosław Sawicki: - Elektrownia w Żarnowcu leży na pasie wstrząsów sejsmicznych. Nadesłane
- Przemysł odnawialnych źródeł energii generuje nowe miejsca pracy. W Niemczech pracuje w nim więcej osób niż w branży samochodowej - rozmowa z Radosławem Sawickim, prezesem Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia" z Chojnic.

- Minęło 25 lat od katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. Tymczasem polski rząd chce w 2020 roku uruchomić elektrownię jądrową. Czy potrzebujemy atomu?
- Potrzebujemy nowych ekologicznych źródeł energii, które zastąpią węgiel i ropę. Ale energia jądrowa nie jest dobrym pomysłem. Polska powinna pójść śladem Danii i Niemiec, które postawiły na energię z odnawialnych źródeł. Mam nadzieję, że polski rząd zrezygnuje z programu jądrowego, podobnie jak uczynił to ostatnio rząd Włoch.

- Ale dzięki elektrowni jądrowej, możemy uniezależnić się od ropy, węgla i gazu. W dodatku rząd przekonuje, że atom to tania energia.
- Tania energia jądrowa to mit. Według prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, energia uzyskana z atomu jest trzykrotnie droższa niż energia wytworzona ze źródeł konwencjonalnych i dwukrotnie droższa niż ta otrzymana ze źródeł odnawialnych. A decydując się na nią uzależnimy się od dostaw uranu. Co więcej, zgodnie z europejskimi normami, zużyte paliwo jądrowe należy przechowywać przez 100 tys. lat! Nie mamy żadnych gwarancji na to, że nasza cywilizacja będzie istniała przez taki szmat czasu, że będzie zdolna do tego, by zabezpieczać pozostawiony przez nas radioaktywny śmietnik.

- Kolejnym argumentem "za" elektrownią atomową jest to, że da nowe miejsca pracy.
- Pracę znajdą tu tylko wyspecjalizowani pracownicy. Lokalny rynek pracy może tylko stracić, choćby w wyniku odstraszającego oddziaływania elektrowni jądrowej na turystów. Nowe miejsca pracy generuje przemysł odnawialnych źródeł energii. W Niemczech pracuje w nim 260 tysięcy osób. To więcej niż w branży samochodowej.

- Rząd deklaruje, że w 2020 r. ponad 15 proc. prądu elektrycznego będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Czy te plany są realne? Dziś produkujemy niespełna 9 proc. energii z tych źródeł.
- Jeśli przeznaczymy olbrzymie pieniądze na budowę elektrowni jądrowej, to nie starczy ich już na inwestowanie w rozwój i wdrażanie alternatywnych źródeł energii. Budżet nie jest z gumy, nie udźwignie tego.
28 kwietnia o godz. 18.00 w toruńskim Domu Muz odbędzie się debata z naszym rozmówcą poświęcona energii atomowej. Na spotkanie zaprasza K.o.z.e.e.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~kocur~
mUSI BYC ELEKTROWNIA JADROWA INACZEJ NASZA GOSPODARKA UPADNIE ZA KILKA LAT!!!

musi być... musi być... ale czy na pewno musi? Sami widzieliśmy na własne oczy jakie zagrożenie niesie za sobą elektrownia atomowa (Czarnobyl, Fukushima). Jeżeli nawet w kraju takim jak Polska zostanie wybudowana elektrownia atomowa i żaden kataklizm naturalny (bo nie mówię o czynniku ludzkim który w Polsce zawsze zawodzi ) nie zniszczy tej elektrowni to koszty utrzymania takiej elektrowni są astronomiczne. Po pierwsze zużyte pręty paliwowe zawierające uran... Gdzie je składować? Pod chmurką? Przecież na samo zabezpieczenie terenu gdzie ma być składowisko odpadów nuklearnych wydamy majątek. Nie można po prostu ogrodzić to płotem (który w Polsce i tak i tak ukradną złomiarze ) i zostawić sobie przecież każdy terrorysta może wtedy wejść sobie na teren składowiska odzyskać ile chce plutonu z zużytych prętów i skonstruować sobie bombę... ktoś powie: w Polsce terroryści? Oszalałeś??!! Oczywiście mamy CBŚ, jednostkę GROM, wywiad wojskowy jednak widać po przykładzie Norwegii (zamachy w Oslo i na wyspie) nie wystarczy tylko przeświadczenie, że jesteśmy krajem bezpiecznym i szanujemy inne religie żeby stać się celem ataku

Wracając do elektrowni atomowej... Jeżeli miałaby powstać to gdzie? Która metropolia w Polsce zgodzi się aby na jej obszarze znalazła się elektrownia atomowa... Ok.. rozumiem, że miejsca pracy by się znalazły w niej dla miejscowej ludności tylko ilu w naszym kraju mamy wykwalifikowanych inżynierów zajmujących się problematyką energii atomowej

Poza tym w Polsce mafia ekologów nie zgodzi się na postawienie tego typu budowli nie pozwalają nawet zabrać 0,10 ha z terenów Natura 2000 na obwodnicę dla rozjeżdżanego TIR-ami miasta a pozwolą na wybudowanie elektrowni atomowej taaaa już to widzę

także jeżeli elektrownie to wiatrowe, elektrownie słoneczne, elektrownie wodne energia pozyskiwana z tych źródeł jest dla nas szansą
D
DON PEDRO
A po co nam elektrownie jadrowe skoro mamy zloza geotermalne?W niektorych miejscach na glebokosci od 100-150 znajduje sie goraca woda.Nie widze problemu aby wybudowac elektrownie lub elektocieplownie geotermalne.Zero CO2 i tansza energia oraz cieplo.Kolejne zrodlo energii to slonce,nastepnie wiatr i woda oraz biogazownie.Jest tyle mozliwosci pozyskania energii a pisze sie tylko o atomie.
R
Rolnik 2012
Widać ze odpisała istota pozaziemska ktora nie umie czytac , pisac ani nie zna sie na gospodarce:)
x
x-Teodoziusz-x
widać że napisał to jakiś wieśniak który po za burakami nie zna się na gospodarce energetycznej tylko na gospodarce rolniczej;)
R
Rolnik 2012
mUSI BYC ELEKTROWNIA JADROWA INACZEJ NASZA GOSPODARKA UPADNIE ZA KILKA LAT!!!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska