Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TARR. Wirtualne giełdy kooperacyjne są szansą na międzynarodową współpracę

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nadesłane/TARR
Międzynarodowe giełdy kooperacyjne w formie tradycyjnej to moderowane, indywidualne spotkania biznesowe, często odbywające się w ramach targów kierowanych do określonych branż i sektorów. W związku z panującym zagrożeniem epidemiologicznym i w trosce o bezpieczeństwo uczestników liczne wydarzenia stacjonarne odwołano, a giełdy im towarzyszące przeniesiono do sieci. Ich sukces przerósł wszelkie oczekiwania.

Wydarzenia brokerskie mają na celu wymianę kontaktów, a także nawiązanie relacji często skutkujących międzynarodową współpracą biznesową. W Polsce za ich realizację w dużej mierze odpowiada Enterprise Europe Network (EEN) – część globalnej sieci ponad 600 ośrodków wspierających przedsiębiorczość na całym świecie. Działania EEN kierowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i mają pomóc im skutecznie funkcjonować na rynkach zagranicznych, w tym w szczególności na Jednolitym Rynku UE.

30 ośrodków EEN funkcjonujących w naszym kraju

podzielone zostało na konsorcja geograficznie. Województwo kujawsko-pomorskie, obsługiwane przez ośrodek działający przy Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., należy do Konsorcjum EEN – Central Poland. Przedsiębiorcy z sektora MŚP zainteresowani nawiązywaniem międzynarodowych relacji biznesowych mogą za jego pośrednictwem udostępniać swoją ofertę na zagranicznych rynkach. Do dyspozycji mają m.in. bazę ofert współpracy międzynarodowej, która daje możliwość zarówno promocji swojej działalności jak i nawiązania partnerstwa na rynkach zagranicznych. Ośrodek świadczy usługi doradcze oraz na bieżąco informuje o szkoleniach i giełdach kooperacyjnych.

Polecamy także: Pilnie zatrudnię. Szukasz pracy lub pracownika? Kup 15 czerwca Gazetę Pomorską

Spośród wielu narzędzi, którymi dysponuje EEN, to właśnie międzynarodowe spotkania kooperacyjne od lat cieszą się nie tylko największą popularnością, ale i skutecznością w tworzeniu relacji biznesowych. Teraz, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, odbywają się w wersji online. Współpracujące ośrodki EEN zadbały tym samym nie tylko o bezpieczeństwo spotkań, ale i stworzyły intuicyjne dla międzynarodowego grona odbiorców środowisko, w którym przedsiębiorcy mogą porozmawiać o możliwości współpracy z dowolnego miejsca w Europie, w dogodnej porze i terminie.

Sukces wirtualnych spotkań biznesowych

Od 2017 roku w Polsce w ramach giełd kooperacyjnych odbyło się ponad 6 000 spotkań, w których udział wzięło prawie 2 500 uczestników. Spotkania te poskutkowały nawiązaniem 275 porozumień o współpracy. Międzynarodowe giełdy kooperacyjne online, które odbyły się tylko w I. połowie tego roku zgromadziły już ponad 4 000 uczestników.

Pokazuje to jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się nowa formuła wydarzeń brokerskich. Od przedsiębiorców biorących w nich udział usłyszeć można, że jest to szansa na ekspresowe i wygodne pozyskanie partnera biznesowego na arenie międzynarodowej, bez konieczności wychodzenia z domu. Udział w giełdach jest najczęściej bezpłatny. Dodatkowo dzięki wirtualnej formule, koszty zwykle towarzyszące udziałowi w targach, w tym koszty wyjazdowe, ulegają redukcji praktycznie do zera.

Największa giełda technologiczna również w sieci

W związku z pandemią, na 2021 rok przełożono największe targi technologiczne Hannower Messe 2020. Rokrocznie odwiedzały je tysiące przedsiębiorców zainteresowanych najnowszymi rozwiązaniami dla swoich firm. Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się towarzysząca targom giełda kooperacyjna. Tylko w zeszłym roku 590 uczestników zaplanowało ponad 2 500 spotkań.

Polecamy też: Te kultowe sklepy zniknęły z ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy [zobacz zdjęcia]

Licząc się z podobnym zainteresowaniem w tym roku, organizatorzy udostępnili przedsiębiorcom możliwość skorzystania z wirtualnej formy uczestnictwa w giełdzie kooperacyjnej towarzyszącej targom tj. Technology & Business Cooperation Days 2020. Odbędzie się ona w dniach 13-16 lipca 2020, a rejestracja trwa do 30.06.2020.

Platforma Care & Industry together against Corona

Giełdy online, podobnie jak tradycyjne, to często wydarzenia jedno-, dwudniowe. By nie ograniczać czasowo przedsiębiorców chcących znaleźć partnera biznesowego, a przy tym wesprzeć funkcjonowanie społeczeństw dotkniętych epidemią, powstała platforma Care & Industry together against Corona, uruchomiona 30 marca i dostępna aż do 31 grudnia tego roku z możliwością wydłużenia.

Jest to inicjatywa zapewniająca pole do wymiany ofert i zapytań, a także rozwiązań możliwych do wykorzystania na poziomie regionalnym. Na platformie współpracę mogą nawiązywać przedstawiciele branży medycznej, produkcyjnej, naukowej i instytucjonalnej, a ich wspólne działania mają wesprzeć sektor ochrony zdrowia. Wszystko to w jednym miejscu, dostępne „od zaraz” oraz w trosce o maksymalizację rzetelności propozycji. Już teraz zarejestrowało się na tam 625 uczestników z 32 krajów.

Przyszłość spotkań B2B online

Prognozuje się, że wiele rozwiązań wdrożonych w trakcie pandemii pozostanie w przedsiębiorstwach jeszcze długo po niej. Większe przekonanie do pracy zdalnej i rozwiązań technologicznych, usprawniających funkcjonowanie firm, zauważalne jest w wielu sektorach. Możliwe jest więc, że i giełdy kooperacyjne w formacie online, których popularność przerosła wszelkie oczekiwania, również pozostaną stałym formatem działań podejmowanych przez Enterprise Europe Network.

Ośrodek EEN działający w Kujawsko-Pomorskiem jest partnerem licznych międzynarodowych giełd kooperacyjnych. Z uwagi na przeniesienie ich do sieci, konsultanci aktywnie angażują się w ich promocję informując przedsiębiorców z regionu o możliwościach, które za sobą niosą. Aktualne informacje o zbliżających się giełdach online można znaleźć na stronie een.tarr.org.pl, a także uzyskać kontaktując się bezpośrednio z doradcami.

"Inicjatywa współfinansowana przez Komisję Europejską i Ministerstwo Rozwoju ze środków budżetu państwa. Projekt Enterprise Europe Network – Central Poland jest współfinansowany przez Komisję Europejską ze środków pochodzących z programu COSME (na lata 2014–2020) na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 649259 – EEN-CP oraz Ministerstwo Rozwoju ze środków budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego „Udział Polski w Programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw oraz w instrumentach finansowych programów UE wspierających konkurencyjność przedsiębiorstw, w latach 2015–2021"

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska