https://pomorska.pl
reklama

Te alkohole przez rok najbardziej podrożały, a te są tańsze. Ile w górę, ile w dół? [lista]

Agnieszka Domka-Rybka
Główny powód podwyżek cen alkoholi to inflacja wraz z jej pochodnymi, tj. wzrostem cen surowców wykorzystywanych do produkcji.
Główny powód podwyżek cen alkoholi to inflacja wraz z jej pochodnymi, tj. wzrostem cen surowców wykorzystywanych do produkcji. Pixabay.com
Wzrost cen w tym czasie to zjawisko sezonowe, dotyczy to m.in. alkoholi - podkreślają eksperci.

Jak wynika z raportu „Wakacyjne ceny alkoholu 2020/21”, autorstwa Hiper-Com Poland, Grupy AdRetail i UCE RESEARCH, w ostatnim sezonie letnim alkohol podrożał średnio o 7,8%. Taką zmianę odnotowano, porównując dane z okresu od 1 czerwca do 31 sierpnia tego i ubiegłego roku.

Podatek akcyzowy, opłata cukrowa i tzw. małpkowa

– Wzrost cen w wakacje to zjawisko sezonowe. Natomiast w tym roku sprzyjało temu dodatkowo kilka czynników. Wciąż widoczny i odczuwalny jest efekt podniesienia podatku akcyzowego, a także opłaty cukrowej i tzw. małpkowej. Ale głównym powodem jest szalejąca inflacja wraz z jej pochodnymi, tj. wzrostem cen surowców wykorzystywanych do produkcji – komentuje w portalu MondayNews Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail, wydawcy serwisu Ding.pl.

Które konkretnie alkohole przez rok podrożały najbardziej, a które są tańsze? Po odpowiedzi zapraszamy do poniższej galerii.

Biznes

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Kryształy PRL w cenie złota. Tyle kosztują w 2025 roku popularne misy i wazony

Kryształy PRL w cenie złota. Tyle kosztują w 2025 roku popularne misy i wazony

Rozsypuję to wokół piwonii i bujnie kwitną. Sprawdzony trik na mnóstwo pąków

Rozsypuję to wokół piwonii i bujnie kwitną. Sprawdzony trik na mnóstwo pąków

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska