
Te katastrofy wstrząsnęły światem [INFOGRAFIKI]
Od wybuchu reaktora w Czarnobylu minęły już 32 lata. Wciąż informacje o tej jednej z największych katastrof przemysłowych na świecie wzbudzają wiele emocji.
Jednak to niejedyna taka tragedia, do której doszło. W 1984 roku w Indiach zginęło 15 tysięcy osób, a eksplozja w 1942 w chińskiej kopalni zabrała 1,5 tysiąca ofiar.
Materiały na ten temat przygotował serwis Energy Market Observer.
>> Więcej informacji i infografiki na kolejnych slajdach<<
PKP ponumeruje przejazdy kolejowe. Szybsza lokalizacja i pomoc na miejscu wypadku
Źródło: TVN24/x-news

Czarnobyl
31 ofiar, 140 tysiecy kilometrów kwadratowych skażonego terenu i 350 tysięcy przesiedlonych ludzi - takie straty spowodował wybuch reaktora w Czarnobylu, który wówczas należał do ZSRR.
Do katastrofy z 26 kwietnia 1986 roku doprowadziła wadliwa konstrukcja jednego z reaktorów znajdujących się w elektrowni jądrowej.

Bhopal w Indiach
Na początku grudnia 1984 roku w zakładach chemicznych produkujących pestycydy znajdujących się w Bhopal w Indiach doszło do wypadku.
Rozszczelnił się zbiornik zawierający silnie toksyczny gaz, który rozprzestrzenił się po mieście. Zginęło aż 15 tysięcy osób, 560 tysięcy odniosło obrażenia. Doszło też do skażenia wód gruntowych i ziemi.
To największa pod względem ofiar katastrofa przemysłowa w dziejach świata.

Bemxihu w Chinach
Pod koniec kwietnia 1942 roku w Chinach doszło do katastrofy górniczej. W kopalni węgla w Bemxihu eksplodował metan oraz pył węglowy. Zginęło 1549 osób.
Chińska kopalnia znajdowała się wówczas pod japońską okupacją.