Grudziądzkie muzeum co roku wzbogaca swoje zbiory o przedmioty, które otrzymuje albo kupuje.
- W poszukiwaniu zabytków związanych z naszym miastem śledzimy np. różne aukcje. Czasami zgłaszają się do nas osoby oferujące takie przedmioty. Nasze fundusze są jednak ograniczone i nie wszystko możemy kupić - mówi Wioletta Pacuszka, dyrektor muzeum w Grudziądzu.
Tak było m.in. gdy w minionym roku muzeum otrzymało ofertę zakupu figurki małpki siedzącej na książkach, a wykonanej z masy wulkanicznej w firmie Wulkanit z Grudziądza.

Wulkanit była to grudziądzka firma specjalizująca się w wytwarzaniu wyrobów dekoracyjnych i technicznych jak wazony, amfory, popiersia czy rzeźby ze sztucznej lawy wulkanicznej. Funkcjonowała w okresie międzywojennym, a jej siedziba znajdowała się przy alei 23 Stycznia. Nic dziwnego, że figurka ta była "łakomym kąskiem", na którego zakup muzeum jednak nie mogło sobie pozwolić.
Książka bezpłatna, ale datek był mile widziany
Z pomysłem zebrania pieniędzy na zakup tej figurki wyszedł Paweł Maniszewski, prezes MZK. Kwestę przeprowadzono podczas promocji książki "Dawne tramwaje Grudziądza", którą wydano z okazji 125-lecia grudziądzkich tramwajów, autorstwa Dawida Schoenwalda z muzeum. Podczas spotkania goście otrzymali książkę za darmo, ale w zamian mogli wrzucić datek na zakup małpki z Wulkanitu.
- Pieniędzy uzbierało się więcej niż potrzebowaliśmy, więc kupiliśmy nie tylko tę figurkę, ale także kilka innych zabytków - mówi dyrektor Pacuszka.
Rzemieślnicy przelewali pieniądze na konto muzeum w Grudziądzu
Z podobną inicjatywą w 2021 roku wyszedł Zbigniew Tucholski, szef firmy Tucholski (która w ubiegłym roku obchodziła 110-lecie istnienia), a prywatnie kolekcjoner i miłośnik historii Grudziądza.
Zbigniew Tucholski do wpłacania pieniędzy na konto muzeum z przeznaczeniem na zakupy zachęcił członków grudziądzkiego Cechu Rzemiosł Różnych.
Dzięki tym inicjatywom muzeum kupiło:
- wspomnianą figurkę małpki - wytwór firmy Wulkanit z Grudziądza
- etykiety do butelek fabryki likierów W. Damrath, ok. 1940 r.,
- Nagrodę Święta Pieśni w Grudziądzu, druk portretu św. Kazimierza, 1926 r.,
- pocztówkę, rysunek gazowni w Grudziądzu, ok. 1940 r.,
- Pocztówkę, ul. Hallera, ok. 1913 r.,
- Pocztówka, restauracja na Strzemięcinie, 1911 r.,
- kufel z napisem R. Domke, 1897 r.,
- skrypt Obozu Szkolnego Kawalerii "Zasady i metody wyszkolenia" t. I, 1927 r.,
- maszynopis "Teorja Jazdy" majora E. Chojeckiego (CWK), 1929 r.,
- medal srebrny z zawodów bokserskich w Wiener Neustadt (Austria), 1922 r. (prawdopodobnie otrzymał go H. Mielczewski (dla najlepszego technika zawodów) (pudełko pochodzi z 1963 r.)
- pocztówkę z rzeźbą Tibora "Leid", pocz. XX w.,
- pocztówki plażowicze nad j. Rudnickim Wielkim, 1932 r. (5 sztuk),
- pocztówkę ul. Wybickiego, 1907 r.
- Za te inicjatywy ich pomysłodawcom, a także wszystkim, którzy przekazali środki finansowe serdecznie dziękujemy - mówi Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum w Grudziądzu.
Zarówno te, jak i inne przedmioty pozyskane w 2021 roku przez Muzeum w Grudziądzu, obejrzeć będzie można na wystawie, która jak co roku otwarta zostanie z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków (18 kwietnia).
Promocja książki Dawida Schoenwalda "Dawne tramwaje Grudziąd...
