Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te nowe przepisy o ruchu drogowym weszły w życie! Duże ułatwienia dla kierowców, ale nie dla wszystkich

xawi
Według nowych, obowiązujących od 1 lipca przepisów, dane o liczbie punktów gromadzone w centralnej ewidencji usuwane będą już po roku, a nie jak dotychczas – po dwóch latach. Wracają również kursy reedukacyjne, które pozwolą wymazać 6 punktów karnych
Według nowych, obowiązujących od 1 lipca przepisów, dane o liczbie punktów gromadzone w centralnej ewidencji usuwane będą już po roku, a nie jak dotychczas – po dwóch latach. Wracają również kursy reedukacyjne, które pozwolą wymazać 6 punktów karnych Janusz Wójtowicz
Przepisy, które obowiązują od początku lipca, łagodzą zmiany wprowadzone w ubiegłym roku. Chodzi nie tylko o punkty, zmiany poczujemy również w kieszeni.

Według nowych, obowiązujących od 1 lipca przepisów, dane o liczbie punktów gromadzone w centralnej ewidencji usuwane będą już po roku, a nie jak dotychczas – po dwóch latach.

Można znowu wymazać punkty

Wracają również kursy reedukacyjne, które pozwolą wymazać 6 punktów karnych (jednak nie częściej niż raz na 6 miesięcy). Kursy będą wymagały fizycznej obecności, nie będzie możliwości przeprowadzania ich online. Organizować je będą dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, którzy wyślą zaświadczenia potwierdzające zakończenie kursu komendantowi wojewódzkiemu policji.

UWAGA! Na kasowanie punktów za sprawą kursów nie będą mogli liczyć kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok. Na "redukcję" nie mają tez szans ci, którzy przed rozpoczęciem kursu mieli na koncie ponad 24 punkty.

Rejestracja? Zapomnij o portfelu!

Za sprawą nowych przepisów będzie też taniej w urzędzie. Znoszą one opłaty ewidencyjne "za czynności urzędowe związane z ruchem pojazdów". Wyjątkiem będą opłaty ewidencyjne wnoszone przez zakłady ubezpieczeń. A zatem samorządy nie mogą już pobierać opłat za: wydanie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych czy pozwolenia czasowego. Z kolei stacje kontroli pojazdów nie wezmą od nas grosza za przeprowadzenie badania technicznego i odnotowanie odczytu drogomierza pojazdu po wymianie.

Dlaczego zdecydowano się odpuścić opłaty? Okazuje się, że opłaty pobierane przez jednostki samorządu i stacje kontroli pojazdów to zaledwie 14,5 proc. przychodów Funduszu CEPiK. Zasadniczą częścią budżetu Funduszu są opłaty wnoszone przez firmy ubezpieczeniowe i kierowców prowadzących działalność gospodarczą (ci nadal będą musieli płacić).

Koniec z "wyścigiem słoni"

Od pierwszego lipca weszła też ważna zmiana w taryfikatorze mandatów. Nowe przepisy zabraniają kierowcom pojazdów o masie powyżej 3,5 tony wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych (o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd ten porusza się "z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej".

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska