Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) to część systemu opieki zdrowotnej, zapewniającą wszystkim uprawnionym kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. Obejmują między innymi profilaktyczną opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawowaną przez pielęgniarkę/higienistkę w środowisku nauczania i wychowania.
- Przeczytaj: Takie badania może zlecić lekarz rodzinny w ramach NFZ. Mamy listę, jest dość długa
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zajmuje się między innymi:
- profilaktyką chorób, w tym badaniami i poradami w ramach profilaktyki wieku rozwojowego oraz szczepienia ochronne,
- świadczeniami profilaktyki chorób układu krążenia,
- udzielaniem porad w leczeniu schorzeń, w tym zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nieobrazowej (EKG, RTG, USG) zgodnie z obowiązującym wykazem,
- wykonywaniem zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta
Jako pacjenci możemy sami wybrać przychodnie z której usług chcemy korzystać. Wystarczy w wybranej przychodni złożyć deklarację lub zrobić to przez intenet w Internetowym Koncie Pacjenta. Nie musi to być przychodnia najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Aktualnie istnieje wiele przychodni publicznych jak i niepublicznych, które nieodpłatnie przyjmują pacjentów.
O tych objawach lepiej powiedzieć lekarzowi
Warto pamiętać, że badania powinniśmy robić także gdy czujemy się dobrze, regularna morfologia czy badanie moczu może wykryć nieprawidłowości. W galerii poniżej sprawdźcie, z jakimi objawami warto zgłosić się do lekarza: