Spis treści
Renta jest przyznawana w określonych sytuacjach życiowych, takich jak niezdolność do pracy, śmierć bliskiej osoby lub innej niesprzyjającej sytuacji życiowej.
Czym jest renta?
Renta najprościej ujmując jest świadczeniem pieniężnym, jakie w szczególnej sytuacji życiowej można otrzymać od organu zajmującego się obowiązkowymi zabezpieczeniami społecznymi.
Mamy kilka rodzajów renty, wśród nich:
renta z tytułu niezdolności do pracy
renta rodzinna
renta socjalna
Przeczytaj: Osoby z tymi schorzeniami mają prawo do renty. Oto kiedy przysługuje renta
Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawana jest na różny czas w zależności od stanu zdrowia. Wyróżnia się rentę:
stalą - jeśli stan zdrowia nie daje rokowań do jego poprawy
czasową - jeśli jest szans, ze stan zdrowia ulegnie poprawie
szkoleniową - jeśli jest szansa na przekwalifikowanie
Te osoby mogą otrzymać rentę w 2025 roku
Renta to świadczenie pieniężne podobnie jak emerytura regularnie waloryzowane. Zobaczcie, w galerii poniżej, kto w 2025 roku ma prawo do otrzymania renty:
Zasady przyznania renty
Decyzję o przyznaniu renty podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS, elektronicznie przez PUE ZUS, za pośrednictwem przedstawiciela lub pocztą.
ZUS indywidualnie ustala wysokość renty, biorąc pod uwagę liczbę przepracowanych okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokość zarobków. Wymagany okres składkowy i nieskładkowy zależy od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy:
1 rok, jeśli niezdolność powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata, jeśli niezdolność powstała w wieku 20-22 lat,
3 lata, jeśli niezdolność powstała w wieku 22-25 lat,
4 lata, jeśli niezdolność powstała w wieku 25-30 lat,
5 lat, jeśli niezdolność powstała po ukończeniu 30 lat.
Renta jest przyznawana na podstawie zdiagnozowanej choroby, która znajduje się w wykazie schorzeń uprawniających do tego świadczenia. Obejmuje on między innymi choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego, a także schorzenia oczu oraz przewlekłe choroby układu ruchu.
Do listy kwalifikujących się do renty jednostek chorobowych należą również zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia czy depresja, nowotwory złośliwe związane z wykonywaną pracą, a także choroby skóry, zakaźne i pasożytnicze. Warto podkreślić, że samo rozpoznanie jednej z tych chorób nie gwarantuje automatycznie przyznania renty – konieczne jest spełnienie także innych wymogów formalnych oraz ocena stopnia niezdolności do pracy.
