Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby muszą płacić abonamentu RTV 2023 za radio w samochodzie. Mamy też listę zwolnionych w lutym

S, M
Abonament RTV za radio w samochodzie zgodnie z prawem należy zapłacić tak jak za każdy inny odbiornik. Nie wszyscy muszą jednak płacić.Zobacz, kto jest zwolniony z tego obowiązku, a kto musi go opłacać. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.
Abonament RTV za radio w samochodzie zgodnie z prawem należy zapłacić tak jak za każdy inny odbiornik. Nie wszyscy muszą jednak płacić.Zobacz, kto jest zwolniony z tego obowiązku, a kto musi go opłacać. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii. Pexels
Abonament RTV za radio w samochodzie zgodnie z prawem należy zapłacić tak jak za każdy inny odbiornik. Nie wszyscy muszą jednak płacić - zobacz, kto jest zwolniony z tego obowiązku.

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że istnieje obowiązek uiszczania abonamentu RTV za radio samochodowe. Taki obowiązek istnieje, choć trzeba przyznać, że tego typu kontrole są bardzo rzadkie.

Niektóre osoby są zwolnione z obowiązku opłaty abonamentu RTV za radio w samochodzie. To dlatego, że ustawa zwalnia z podatku wszystkie osoby, które opłaciły już abonament za radioodbiorniki i telewizory posiadane w domu. Zobaczcie w poniższej liście, kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV.

Jeżeli więc posiadasz samochód prywatnie i opłacasz abonament RTV za odbiorniki w domu, to nie musisz wnosić kolejnej opłaty za radio w aucie.

Gorzej, jeśli auto wykorzystujesz w działalności gospodarczej. Serwis Bezprawnik nie pozostawia złudzeń: przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów w ramach prowadzonej działalności, mają obowiązek wnosić opłatę za każdy pojazd osobno. Jeśli auto jest na liście środków trwałych – należy zarejestrować odbiornik i wnosić stosowne opłaty.

Obowiązek ten ciąży również na tych, którzy korzystają z auta w ramach leasingu, czy wynajmu. Jeśli w umowie z bankiem, czy funduszem leasingowym nie doprecyzowano tego elementu, przyjmuje się, że obowiązek ciąży na użytkowniku.

Zgodnie z prawem Poczta Polska zobowiązana jest do rejestrowania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, przyjmowania i ewidencjonowania opłat abonamentowych oraz do kontroli ich uiszczania. Toteż uprawnieni urzędnicy poczty (w tym listonosze) taką kontrolę mogą przeprowadzić.

Osoby, które zdołają udowodnić, że z samochodowego auta nie korzystają, bo np. jest odłączone od zasilania, brakuje anteny i odbiór nie jest możliwy, zasadniczo mają szansę, aby nie płacić abonamentu. Ale dana sprawa może zostać skierowana przez pocztę do sądu i to on ostatecznie weźmie pod uwagę argumenty kierowcy, albo ich nie uzna za wiarygodne.

źródło: AIP, BEZPRAWNIK, SPIDERSWEB

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska