
Ziemia obiecana (1975)
Akcja Ziemi Obiecanej Andrzeja Wajdy toczy się w stolicy przemysłu włókienniczego na przełomie XIX i XX wieku - Łodzi - i to ona została najlepiej sportretowana. Miejsca, które możemy zobaczyć na ekranie to m.in. Pałac Izraela Poznańskiego, Pałac Karola Scheiblera, Pałac Karola Poznańskiego, Fabryka Izraela Poznańskiego, Kino Polonia oraz słynne osiedle robotnicze Księży Młyn. Pojedyncze sceny nakręcono także w Cieszynie, Pabianicach, Skierniewicach, Zgierzu i we Wrocławiu.

Noce i dnie (1976)
Dramat Jerzego Antczaka powstawał w głównej mierze w krakowskiej dzielnicy Stary Kazimierz. To tam nakręcono ujęcia przedstawiające filmowy Kaliniec. Dzielnica była przeznaczona do rozbiórki, jednak na potrzeby filmu władze Krakowa zgodziły się na przesunięcie terminu o dwa lata.
Zdjęcia powstawały także w Seroczynie, Kołodziążu, Pogorzeli, Krakowie oraz Warszawie.

Panny z wilka (1979)
Początkowo Andrzej Wajda rozważał realizację zdjęć w dworze w Byszewach, który był pierwowzorem Wilka. Stan dworku był jednak na tyle zły, że plan filmowy przeniesiono do wsi Radachówka niedaleko Garwolina. Dom wujostwa w Rożkach był zaś odgrywany przez prawdziwe gospodarstwo wiejskie znajdujące się na terenie Warszawy.

Człowiek z żelaza (1981)
Akcja filmu Andrzeja Wajdy, toczącego się podczas wydarzeń sierpniowych, została sfilmowana głównie na terenie Gdańska i Gdyni. Wśród pojawiających na ekranie lokalizacji znajduje się kościół św. Mikołaja w Gdańsku czy dworzec PKP Gdańsk Główny.