
Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. Przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają na przykład wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Oznacza to, że placówka może regulować kwestie ubioru uczniów w szkole.
A co z wyglądem ucznia? Czy nauczyciel może zmusić do zmycia makijażu czy paznokci albo do zmiany fryzury? Czy może zabrać uczniowi telefon? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne.
Zobacz teraz na kolejnych slajdach naszej galerii, do czego zgodnie z prawem nie ma prawa nauczyciel >>>>>

Z art. 99 ustawy o Prawie oświatowym jasno wynika, że szkoła nie może regulować niczego poza ubiorem uczniów w szkole.
Szkolne regulaminy wymagają od uczniów, aby na szkolne uroczystości zakładać strój galowy. Niektóre placówki mają nawet wytyczne, wykluczające jeansy i oczekują od chłopców zakładania wizytowych spodni i obuwia oraz białej koszuli. Uczennice mają natomiast zakładać białe bluzki i ciemne (czarne lub granatowe) spódnice.

Podobnie inne elementy wyglądu uczniów, takie jak fryzura (w tym farbowane włosy), tatuaże, kolczyki i inna biżuteria czy pomalowane paznokcie nie mogą w żaden sposób podlegać karze.

Jakakolwiek ocena wystawiona za niewłaściwe zachowanie jest nielegalna. Również jedynka za złe zachowanie. Nauczyciel może oceniać wyłącznie wiedzę i umiejętności ucznia.