MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te szkolne kary są teraz niezgodne z prawem. Czy nauczyciel może kazać zmyć makijaż?

Magdalena Walczak-Grudzka
Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. Przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają na przykład wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Oznacza to, że placówka może regulować kwestie ubioru uczniów w szkole.A co z wyglądem ucznia? Czy nauczyciel może zmusić do zmycia makijażu czy paznokci albo do zmiany fryzury? Czy może zabrać uczniowi telefon? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne.Zobacz teraz na kolejnych slajdach naszej galerii, do czego zgodnie z prawem nie ma prawa nauczyciel >>>>>
Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. Przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają na przykład wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Oznacza to, że placówka może regulować kwestie ubioru uczniów w szkole.A co z wyglądem ucznia? Czy nauczyciel może zmusić do zmycia makijażu czy paznokci albo do zmiany fryzury? Czy może zabrać uczniowi telefon? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne.Zobacz teraz na kolejnych slajdach naszej galerii, do czego zgodnie z prawem nie ma prawa nauczyciel >>>>>unsplash.com
Okazuje się, że w szkołach w Polsce nadal zdarzają się kary i zachowania, które nie są zgodne z prawem. Czy nauczyciel może kazać zmyć makijaż albo zabrać telefon? Czy szkoła może ingerować w ubiór czy makijaż ucznia? Zobaczcie, co na ten temat mówi prawo.

Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. Statut jest informacją publiczną i powinien być jawny. Nad statutem szkoły stoją akty nadrzędne, w tym Prawo oświatowe czy - najważniejszy - Konstytucja RP. Przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają na przykład wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Z art. 99 ustawy o Prawie oświatowym jasno wynika, że szkoła nie może regulować niczego poza ubiorem uczniów w szkole.

Szkolne regulaminy wymagają od uczniów, aby na szkolne uroczystości zakładać strój galowy. Niektóre placówki mają nawet wytyczne, wykluczające jeansy i oczekują od chłopców zakładania wizytowych spodni i obuwia oraz białej koszuli. Uczennice mają natomiast zakładać białe bluzki i ciemne (czarne lub granatowe) spódnice. Prawo nie pozwala jednak szkole na ingerencję w wygląd ucznia, czyli np. fryzurę, kolor włosów, malowanie paznokci czy makijaż.

Czy przepisy regulują z kolei kwestię nauczycielskiego stroju? Szkoła może wymagać, aby jej pracownik ubierał się estetycznie, schludnie i przyzwoicie, jednak żadne przepisy nie określają sposobu ubierania się pedagoga. Dyrektor nie ma też prawa do ingerowania w wygląd pedagoga: fryzurę, makijaż, ewentualne tatuaże czy kolczyki.

Takie szkolne kary są niezgodne z prawem. Zobacz, co mówią przepisy

Czy nauczyciel może zmusić do zmycia makijażu czy paznokci albo do zmiany fryzury? Czy może zabrać uczniowi telefon? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne a przepisy mówią jasno, w jaki sposób może postąpić nauczyciel.

Okazuje się, że zdarza się, iż w szkołach stosowane są kary, które są niezgodne z prawem. Niektórzy nauczyciele wykraczają daleko poza swoje kompetencje. O niektórych niuansach szkolnych opowiada prawnik Marcin Kruszewski na swoim kanale "Prawo Marcina" Na Tiktoku. Nagrania cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród młodzieży. Zobacz teraz w naszej galerii, do czego zdaniem prawnika nie ma prawa nauczyciel:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska