Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Technik", który lubi historię

Renata Kudel
Fot. Wojciech Alabrudziński
Państwowa Niższa Szkoła Techniczna, powołana w 1920 roku, jako pierwsza we Włocławku kształciła specjalistów z zakresu mechaniki, techniki, rolnictwa, zawodów elektrycznych, papierniczych, budowlanych, samochodowych i pedagogicznych.

GŁOSUJEMY!
SMS o treści GIM.NR SZKOŁY na numer 71466, koszt 1,22 zl z VAT
SMS o treści LIC.NR KANDYDATA na numer 71466, koszt 1,22 zl z VAT
SMS o treści TECH.NR KANDYDATA na numer 71466, koszt 1,22 zl z VAT

ZOBACZ RANKING >>

To, jak mówią jej nauczyciele i uczniowie - kolebka szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. - Większość dzisiejszych szkół zawodowych miała swój początek w Szkole Technicznej - potwierdza Donat Marszałek, dyrektor placówki. - Początkowo ulokowano ją przy ulicy Rolińskiego, później Sempołowskiej, a obecnie Ogniowej. W okresie od 1951 roku do lat 90 dwudziestego wieku byliśmy jedyną szkołą we Włocławku o zasięgu ogólnopolskim, kształciliśmy młodzież z terenu całego kraju, dokumenty archiwalne odnotowują uczniów z siedemnastu województw.

Powstałe Technikum Przemysłowo-Pedagogiczne C.U.S.Z. przekształcone później w Pedagogiczne Studium Techniczne było jedną z czterech tego typu szkół w Polsce. W latach 70-tych minionego wieku w szkole powstaje Studium Nauczycielskie przygotowujące słuchaczy do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola, nauczania początkowego i muzyki. Od początku funkcjonowania szkoła wypuściła w świat około 20 tysięcy absolwentów. Pracowało w niej ponad 530 nauczycieli. - Warto dodać, że w okresie międzywojennym dyrektorem szkoły był inż. Mieczysław Sikorski, brat generała Sikorskiego, a Ignacy Paderewski ufundował urządzenie generujące prąd na potrzeby warsztatów szkolnych - mówi Donat Marszałek. - A w 1946 roku dokonano uroczystego wręczenia naszej szkole sztandaru, ufundowanego przez rodziców. Obszerną relację z tych uroczystości zamieściła Gazeta Kujawska!

Placówka, mająca tak znakomitą historiędobrze dobrze odnajduje się też w teraźniejszości. - Możemy pochwalić się między innymi pracownią techniczną, bhp i mechatroniki - mówi dyrektor Marszałek. - Utworzyliśmy łącznie dziesięć pracowni komputerowych. Przed nami okres wymiany wyposażenia na bardziej nowoczesne. Wprowadzamy nowe kierunki kształcenia, zgodne z oczekiwaniami rynku i odpowiadające zainteresowaniom uczniów. Niektóre są dość odważnymi propozycjami, na przykład mechatronika, do tej pory niezbyt znana. Mamy świadomość, że każda zmiana może wywoływać niepewność i obawę przed nieznanym. Jednak długa tradycja szkoły i kształcenie uczniów na wielu kierunkach dodają odwagi. Jak powiedział Johan Wolfgang Goethe "Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię." Obok technikum w szkole działa także Liceum Profilowane, które prowadzi nabór m.in. do klas kształcących przyszłych pracowników socjalnych.

Ten rok jest wyjątkowy dla szkoły, bo obchodzi ona swoje 90 lecie. Na uroczysty zjazd absolwentów, który odbędzie się w dniach 16-17 października, przyjadą nawet absolwenci z 1946 r. - Szkoła zapisała się zapisala się w pamięci wielu ludzi - mówi dyr. Marszałek. - Także nauczyciele z tamtych czasów kontaktują się ze szkołą, pani profesor Jadwiga Roycewicz, magister chemii, pracowała w naszej szkole w latach 1945 - 1951. Skończyła 99 lat. Dziękując za zaproszenie przesłała nam pełen ciepłych słów list...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska