Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten sezon letni był przełomowy dla polskiej turystyki. Jedno miasto w Kujawsko-Pomorskiem turyści odwiedzali najchętniej

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W tegorocznym sezonie turyści chętnie rezerwowali kwatery w Toruniu
W tegorocznym sezonie turyści chętnie rezerwowali kwatery w Toruniu Marek Weckwerth
Polska branża turystyczna radzi sobie coraz lepiej. Ten sezon wakacyjny był bardziej udany od ubiegłorocznego - przekonuje IdoBooking, internetowy system rezerwacji i channel manager dla obiektów noclegowych.

Trzy lata temu turystyka przechodziła ogromne załamanie. W 2022 roku, tuż po pandemicznej odwilży, wynajmujący zaczęli powoli nadrabiać straty. Teraz, jak wskazują dane IdoBooking, branża staje już pewnie na własnych nogach.

- Turyści jeszcze chętniej wyjeżdżają. W tym sezonie wakacyjnym klienci IdoBooking mieli sporo pracy. Liczba tak zwanych pokojonocy wzrosła u nich o 18 procent rok do roku. To pokazuje, że w obiektach było więcej gości. Czas pobytów wynosił średnio 3 dni. Goście bukowali noclegi z około 39 - dniowym wyprzedzeniem. Możemy więc stwierdzić, że podczas wakacji turyści spędzali mniej czasu w jednym miejscu, a swoje urlopy planowali wiosną i w trakcie wakacji - wyjaśnia Sonia Mrzygłocka-Pyć, rzeczniczka prasowa IAI S.A., firmy, do której należy IdoBooking.

Kolejny pozytywny wskaźnik dla branży najmu krótkoterminowego to wzrost wartości rezerwacji. W porównaniu sezonu wakacyjnego z 2022 do 2023 roku, był on o 24 proc. wyższy.

Głębszy oddech i odrabianie strat

- Duży ruch i większe dochody wynajmujących niezwykle cieszą. Można nawet stwierdzić, że w wakacje 2023 branża turystyczna wzięła w końcu głębszy oddech i odrobiła straty po niepewnych, pandemicznych czasach – dodaje Sonia Mrzygłocka-Pyć.

W wysokim sezonie najpopularniejszymi obiektami wśród klientów IdoBooking były apartamenty, pokoje, domki letniskowe i całoroczne. Bardzo duże wzrosty odnotowały campingi.

- Widzimy tutaj trend na wynajem miejsc noclegowych z własną kuchnią. Coraz więcej turystów szuka obiektów, w których mogą nie tylko wypocząć, ale też zaoszczędzić na przygotowaniu posiłków – wyjaśnia Sonia Mrzygłocka-Pyć.

To też może Cię zainteresować

W ubiegłym roku większość turystów rezerwowała miejsca noclegowe głównie przez komputery. Teraz goście coraz częściej wykorzystują urządzenia mobilne (wzrost popularności o 30 proc.).

Chętnie wybierano Toruń

Dane wskazują, że najwięcej rezerwacji w sezonie wakacyjnym odnotowali właściciele obiektów ze Świnoujścia, Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Karpacza, Torunia, Zakopanego, Międzyzdrojów i Sopotu.

Jednak przodują nadmorskie kurorty

- Na czele listy są aż cztery duże, popularne kurorty nadmorskie. Na dalszych pozycjach również znalazło się wiele miejscowości z wybrzeża. To pozwala stwierdzić, że w wakacje w 2023 goście częściej wybierali wyjazdy nad morze – dodaje Sonia Mrzygłocka-Pyć.

IdoBooking odnotowało także wzrost liczby rezerwacji zagranicznych u swoich klientów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pobyty w Hiszpanii, Włoszech i Chorwacji. Ale znaczące wzrosty odnotowują również takie lokalizacje jak Portugalia, Węgry, Luksemburg czy Kostaryka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska