MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teraz już nie ma wątpliwości, kto jest patronem nowego ronda w Grudziądzu. Mamy zdjęcia

(PB,DD)
Betonowa płyta jest dość okazała: ma około 2 metrów wysokości i około 3 szerokości. Umieszczono na niej imię i nazwisko  patrona, a ozdobiono przestrzenną biało-czerwoną flagą
Betonowa płyta jest dość okazała: ma około 2 metrów wysokości i około 3 szerokości. Umieszczono na niej imię i nazwisko patrona, a ozdobiono przestrzenną biało-czerwoną flagą Piotr Bilski
Na nowym rondzie w Grudziądzu stanęła okazała betonowa tablica z imieniem Damazego Klimka, patrona tego skrzyżowania. Zobaczcie jak wygląda.

Nowe rondo w Grudziądzu ma swojego patrona: Damazego Klimka

Nowe rondo powstało na skrzyżowaniu ulicy Łyskowskiego z nową ulicą prowadzącą w stronę budowanych właśnie hali targowej oraz komendy straży pożarnej.

Zarówno ulica jak i rondo mają już patronów.

  • Nowa ulica nosi imię Wincentego Witosa,

  • a nowe rondo za patrona ma Damazego Klimka.

Decyzję o nadaniu tych patronów radni Grudziądza podjęli już pod koniec maja 2023 roku.

Nowe rondo to skrzyżowanie najazdowe, więc betonową tablicę informującą o jego patronie zbudowano z boku.

Betonowa płyta jest dość okazała: ma około 2 metrów wysokości i około 3 szerokości. Umieszczono na niej imię i nazwisko patrona, a ozdobiono przestrzenną biało-czerwoną flagą.

Kim był Damazy Klimek, jeden z Honorowych Obywateli Grudziądza?

Jak podaje Zbigniew Otremba w książce "Grudziądz Kronika Miasta": Damazy Klimek urodził się 10 grudnia 1881 roku  w Zakrzewie koło Złotowa. Około 1900 r. zamieszkał w Grudziądzu. Był współwłaścicielem drogerii „Alchemia", którą założył w 1902 roku. Mieściła się ona w Grudziądzu przy ul. Wybickiego 31.

Z kolei w notce biograficznej Damazego Klimka na miejskim portalu Grudziądza czytamy: Damazy Klimek związany był z ruchem narodowym, współtworzył Towarzystwo Samodzielnych Kupców w Grudziądzu, którego wiceprezesem został w 1919 roku. Był też pierwszym prezesem Towarzystwa Upiększania Miasta po przejęciu przez stronę polską zadań wcześniejszej organizacji niemieckiej. Został również przewodniczącym I Zjazdu Drogistów Pomorskich, który odbył się 12 lutego 1920 roku na terenie Domu Towarzystw Polskich „Bazar”. Jako przedstawiciel Grudziądza współtworzył Dyrekcyjną Radę Kolejową w Gdańsku. Piastował szereg funkcji w różnych organizacjach kupieckich. Był członkiem Towarzystwa Przemysłowców Polskich w Grudziądzu oraz zasiadał w Radzie Miejskiej, gdzie przewodniczył Komisji Parkowej i Leśnej.

W 1938 roku Damazemu Klimkowi nadano tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza.

Na początku września 1939 roku Damazy Klimek został aresztowany przez hitlerowców i prawdopodobnie w listopadzie rozstrzelany w okolicach Wielkiej Księżej Góry.

Trwa głosowanie...

Podoba się Tobie tablica przy rondzie Damazego Klimka?

Dzieje się w Grudziądzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Julia Szeremeta: "Oby mój sukces przyniósł pieniądze do boksu"

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska