W poprzedniej edycji operatorem programu realizowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w naszym województwie był Teatr Polski, tym razem beneficjentem „Bardzo Młodej Kultury” jest bydgoskie Miejskie Centrum Kultury.
Od wczoraj do 10 sierpnia każdy, kto ma pomysł na ciekawe działania edukacyjne i kulturalne angażujące dzieci i młodzież może składać wnioski o mikrodotacje w wysokości 5 tysięcy złotych.
- Czekamy na zgłoszenia od instytucji kulturalnych, oświatowych, od domów i ośrodków kultury, od organizacji pozarządowych, nieformalnych grup, a także od osób prywatnych - mówi Marcin Płocharczyk z MCK, koordynator programu. - Chcemy stworzyć sieć animatorów i edukatorów - pokazać, że mogą nawiązywać ze sobą współpracę, a także dostrzec bariery, z jakimi w tej chwili spotykają się osoby, czy instytucje, które w mniejszych społecznościach chcą aktywizować dzieci i młodzież.
Granty, które po etapie zgłoszeń przyzna komisja konkursowa, mogą być przeznaczone na organizację m.in. warsztatów, projekcji, inscenizacji, plenerów malarskich, koncertów, wystaw i innego rodzaju wydarzeń obejmujących takie dziedziny jak: taniec, muzyka, literatura, opera, dziedzictwo kulturowe, teatr, film, moda, język, street art.
Cały program „Terenowy Dom Kultury” (czyli kujawsko-pomorska odsłona „Bardzo Młodej Kultury”) dzieli się na trzy obszary: badania (będą je prowadzili dr hab. Jacek Gądecki z AGH w Krakowie, Piotr Knaś z Małopolskiego Obserwatorium Kultury i Joanna Suchomska z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu), mikrogranty (w tym roku w sumie będzie do rozdysponowania 50 tys. zł) oraz warsztaty, które będą organizowane w różnych miejscach całego naszego województwa.
O tym, kto zdobędzie mikrodotacje przekonamy się z końcem sierpnia. Wybrane działania będą natomiast realizowane w czasie sześciu tygodni - od 1 września do 10 października.
Partnerami „Terenowego Domu Kultury” są Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych „TŁOK” oraz Pracownia Zrównoważonego Rozwoju z Torunia.
Misją „Terenowego Domu Kultury” jest wypracowanie nowego modelu funkcjonowania instytucji kultury i oświaty w oparciu o współpracę międzysektorową.
Celem programu „Bardzo Młoda Kultura 2019–2021” jest natomiast wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury.
Więcej informacji na stronie Miejskiego Centrum Kultury.
