Spis treści
Długo czekaliśmy na modernizację Młyna Górnego w Grudziądzu
Młyn Górny to wyjątkowy zabytek na mapie Grudziądza. Młyn w tym miejscu - czyli u zbiegu dzisiejszych ul. Marii Curie-Skłodowskiej i Młyńskiej - powstał w 1404 roku! Obiekt został jednak zniszczony podczas potopu szwedzkiego, a w jego miejscu, pod koniec XIX wieku powstał obiekt, który znamy i widzimy do dziś. Przez ponad 20 lat ten wyjątkowy zabytek niszczał i popadał w runę. Ale teraz jest modernizowany, na potrzeby Młyna Energii - nowej w placówki kulturalno-oświatowej, którą w Grudziądzu prowadzić będzie instytucja marszałkowska: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji.
Na ten temat pisaliśmy:
Projekt Młyna Energii jest bardzo szeroko zakrojony. Składa się na niego nie tylko gruntowna modernizacja zrujnowanego wcześniej Młyna Górnego, ale także dobudowanie po sąsiedzku drugiego budynku na potrzeby nowej placówki.
Tak wyglądają postępy prac na budowie Młyna Energii w Grudziądzu
Prace na budynku Młyna Górnego trwają już od kilku miesięcy.
- Jak dotąd robotnicy przeprowadzili konieczne rozbiórki, a niebawem rozpoczną montaż nowych stóp fundamentowych i rozpoczną prace remontowo-renowacyjne - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Pracy przed budowlańcami jest jeszcze cała masa, bo po przeprowadzeniu założonych robót w tym budynku mieścić się ma:
siedem dużych (o powierzchni od 110 do 180 m kwadratowych) sal, do organizacji wystaw, warsztatów i spotkań,
sala widowiskowa z widownią na 170 miejsc,
oraz kawiarnia z antresolą.
Natomiast w zupełnie nowym obiekcie, który będzie budowany po sąsiedzku powstać mają biura zaplecza administracyjnego placówki oraz mała sala konferencyjna.
Komunikację między budynkami zapewni nowy łącznik.
Prace mają zostać zakończone w trzecim kwartale 2027. Prowadzone są pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.
Wartość zaplanowanych robót to ponad 50 mln zł. Prowadzi je firma Firma Budowlana Fijałkowski z Torunia. Pieniądze pochodzą z regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Młyn Energii w Grudziądzu ma być placówką kulturalno-oświatową
- Cieszę się, że ten oczekiwany projekt jest już w fazie realizacji. Grudziądz jest miastem z dużym potencjałem, nowa instytucja uzupełni lokalną ofertę kulturalno-edukacyjną - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa.
Misją Młyna Energii jest prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy matematyczno-przyrodniczej, technologicznej i humanistycznej.

Młyn Energii w Grudziądzu ma prezentować wybitne postaci z Grudziądza i regionu. Zgodnie z założeniami w placówce znajdą się ekspozycje dotyczące:
Mikołaja Kopernika - planowane są zajęcia i warsztaty związane z postacią słynnego astronoma oraz obserwacją nieba,
Alfonsa Hoffmanna - planowana jest wystawa interaktywna poświęcona wytwarzaniu energii i działaniu elektrowni wodnych,
Augusta Ventzkiego - planowana jest wystawa maszyn rolniczych, warsztaty pokoleniowe,
Ludwika Rydygiera - planowana jest wystawa edukacyjna „Ciało ludzkie bez tajemnic” ,
Alojzego Teofila Ruchniewicza - planowane są interaktywne ekspozycje, prezentacje i projekcje opowiadające o rozwoju technologii,
Josefa Herzfelda - planowana jest ekspozycja o historii zakładu metalurgicznego w Grudziądzu.
Zdjęcia z postępu prac przy modernizacji Młyna Górnego w Grudziądzu zobacz w galerii
Dzieje się w Grudziądzu
